Voda s citrónem: pomáhá hubnout, nebo jde o čirý výmysl?

pixabay.com
|
15. 06. 2018
|
Pravděpodobně už jsi o tomhle fenoménu slyšela – každé ráno na lačno a ještě před tím, než si vyčistíš zuby, bys měla vypít teplou vodu se šťávou vymačkanou z jednoho zralého citrónu. Údajně tím prokážeš svému organismu službu jako žádnou jinou.

Jde však skutečně o nezbytný ranní rituál, nebo jen o nesmyslný trend moderní doby, který se nezakládá na pravdě? Podívaly jsme se téhle novince na zoubek, probraly všechna pro i proti a nestačily se divit!

Citrón jako super potravina?

Podle vědců je právě tenhle kyselý zázrak naprostou bombou! Údajně jde o nejzdravější a nejprospěšnější potravinu vůbec. Citrón je totiž bohatou zásobárnou vitaminu C (kyseliny askorbové), který podporuje imunitu a obranyschopnost organismu. Dále urychluje hojení mokvajících ran a zvyšuje produkci kolagenu v pojivových tkáních těla.

1.jpg

Pití vody s citrónem není vhodné pro ty, které trpí pálení žáhy.
pixabay.com
Pravidelnou konzumací citrónu, třeba právě ve vodě, prokážeš svému tělu velkou službu.

Čerstvá citrónová šťáva je navíc bohatá na karotenoidy, vitamíny skupiny B, pektiny, fosfor, draslík, sodík, vápník, železo a další stopové a minerální prvky. Kromě toho jde o významný antioxidant díky vysokému množství flavonoidů. Pokud jsi neustále unavená, bez energie a chuti cokoli dělat, možná by bylo dobré naplánovat si několikadenní očistu a zbavit tělo všeho balastu.

Samotná slupka citronu obsahuje silice, které se skládají z limonenu, citralu a citronelalu a působí blahodárně na naši psychiku. Zároveň obsahuje též glykosid hesperidin, který pozitivním způsobem ovlivňuje prostupnost a křehkost krevních vlásečnic. I přesto, že je citron pro některé z nás až neskutečně kyselý, díky svým vlastnostem přispívá k odkyselování organismu. A teď to nejdůležitější! Kromě výše zmíněného také zahání chuť na sladké a slané jídlo a navozuje v mozku pocit sytosti.

6 důvodů, proč pít teplou vodu s citrónem

Proč tedy citrón pravidelně tělu dopřát?

  1. Připravíš žaludek na příjem potravy a rozhýbeš metabolismus.
  2. Hned z rána začneš odkyselovat organismus.
  3. Doplníš tekutiny, které tělo ztratilo během noci.
  4. Díky obsahu vitaminu C můžeš přispět k neutralizaci volných radikálů v těle.
  5. Konzumace citrónové šťávy zvyšuje schopnost organizmu absorbovat železo.
  6. Teplá voda s citrónem pomáhá z těla vyplavovat toxiny.

Citrónová voda a hubnutí

O „citrónovou terapii“ ses pravděpodobně začala zajímat v souvislosti s hubnutím, které ti některé zdroje – volně dohledatelné na internetu slibují. Samotným pitím vody s citrónem samozřejmě nezhubneš. Můžeš si ale takto poměrně jednoduše upravit zažívání a rozhýbat zpomalený metabolismus. Po spánku je totiž tělo v útlumu a metabolismus pracuje pomaleji. Abys ale opravdu nějaké to kilo shodila, bude potřeba upravit jídelníček (třeba dbát na kalorický deficit) a začít se trochu hýbat.

3.jpg

Voda s citrónem pomůže nastartovat metabolismus.
pixabay.com
Důvodů, proč pít vodu s citrónem, je celá řada. Vybereš si ten svůj?

2 věci, na které by sis měla dávat pozor

Pokud pití teplé vody s citrónem zařadíš mezi jeden ze svých denních rituálů, měla bys vědět, jakých komplikací se můžeš (ale nemusíš) dočkat.

  • Pálení žáhy: Pokud na něj trpíš, nadměrná konzumace citrónové šťávy může tvůj neduh ještě zhoršit.
     
  • Poškození zubní skloviny: Stomatologové považují ranní pití vody s citrónem za jednu z nejhorších věcí, které můžeš svým zubům udělat. Agresivní kyseliny obsažené v citrónové šťávě totiž mohou poleptat povrch zubní skloviny.

Chceš-li se tomuto vyhnout, po vypité vodě s citrónem si dopřej ještě jednu sklenici čisté vody, která by měla nadbytečné množství kyselin v ústech neutralizovat. 

Související články