Lahodný nugát byl úplatkem pro bohy i svatebním dárkem. Zkus si udělat domácí!

Shutterstock
|
29. 09. 2023
|
Náplň do čokolád, pralinek, koblížků nebo jen tak samotný. Slaďoučký, na jazyku rozplývající se nugát je oblíbený po celém světě. A není divu. Můžeš si ho navíc jednoduše připravit sama doma.

Všechny víme, jak vypadá a chutná nugát. Přemýšlela jsi ale někdy nad tím, co to vlastně je? Jedná se o cukrářskou hmotu, která je vytvořená ze směsi medu nebo cukru a jemně mletých pražených mandlí, případně jiných oříšků. Často se do něj přidávají i další ingredience, jako je kandované ovoce nebo celé ořechy.

Tři druhy nugátu. Znáš je všechny?

Existují dva základní druhy nugátu. Bílý nugát se vyrábí z našlehaných vaječných bílků, pražených ořechů (mandlí, vlašských ořechů, pistácií nebo lískových ořechů), medu a cukru. Hnědý nugát kromě toho obsahuje taky zkaramelizovaný cukr. Někde se uvádí i třetí druh, takzvaný vídeňský nugát, který má tekutou konzistenci a obsahuje cukr, kakaové máslo, mandle a kakaovou hmotu. 

shutterstock_2319164587.jpg

Do bílého nugátu se nepřidává hořké kakao. V tom je to kouzlo!
Shutterstock
Znáš bílý nugát? Taky úžasná dobrota!

Na trhu můžeš navíc najít nugát ve dvou konzistencích. Ten měkký se používá právě jako náplň cukrovinek, k dostání je ale i nugát jakožto křupavý plátek.

Možná se budeš divit, ale nugát, který se objevuje v oblíbených bonbónech, se od toho tradičního liší. Obvykle se skládá ze sacharózy a kukuřičného sirupu nebo glukózy s bílkem nebo sójovým proteinem. Většinou obsahuje ještě ořechy, karamel nebo čokoládu. Různé druhy nugátu, které jsou na hony vzdálené tradiční receptuře, můžeš znát třeba z některých oblíbených tyčinek.

Speciální lahůdka pro bohy

Historie nugátu se v různých teorií liší. Většina historiků věří, že nugát pochází ze starověkého Říma, kde byla sladkost vyhrazena pro zvláštní účely, třeba jako oběť bohům. První známá zmínka o téhle pochoutce pochází z Itálie z roku 1441, kde na počest šlechtických novomanželů vznikl italský nugát zvaný torrone. Podle legendy byl první nugát vyroben ve tvaru zvonice katedrály v italském městě Cremona.

Francouzi se naopak domnívají, že nugát vzešel z receptury řecké ořechové cukrovinky. Vlašské ořechy v receptu měly nahradit mandle a tím vznikl nugát. První komerční prodejnu pak otevřeli na konci 18. století ve městě Montélimar, které je svým nugátem dodnes známé.

Světový den nugátu se slaví 26. března. Ty na něj ale čekat nemusíš a hříšnou cukrovinku si můžeš udělat hned teď. Vsadíme se, že většinu ingrediencí už v kuchyni dávno máš.

shutterstock_1117026575.jpg

Nugát najdeš v oblíbených čokoládových tyčinkách a bonbónech.
Shutterstock
Ach, nugátové pralinky! Když na ně dostaneš chuť, vyber si kvalitní.

Recept na domácí nugát

Co potřebuješ: 250 g nesoleného másla, 250 g moučkového cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, 250 ml kondenzovaného mléka, 2 lžíce tmavého kakaa

Jak na to?

  • Všechny ingredience kromě kakaa a ořechů smíchej dohromady a vytvoř nugátové těsto.
  • Polovinu odeber a přidej do ní kakao. Hněť tak dlouho, než bude část těsta dokonale hnědá.
  • Připrav si pekáček nebo nádobu s rovným dnem a vylož ji pečícím papírem.
  • První část těsta rozválej na silnější plát a polož na dno nachystaného pekáčku. Druhou, tmavší polovinu těsta taky rozválej a polož ji na první vrstvu.
  • Teď už jen nech nugát vychladnout a ztuhnout. Pak nakrájej na kostičky a máš hotovo.

Náš tip: Nugát můžeš polít čokoládovou polevou nebo posypat nasekanými lískovými ořechy. Fantazii se meze nekladou!

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4

Autor článku: redakce

Související články