Než vůbec začneš koupelnu přetvářet na vlastní kosmetický salon, měla bys dobře znát a určit typ svojí pleti. Ani ta nejluxusnější surovina ti totiž s ničím nepomůže, když správně netrefíš typ pleti.
Umíchat si tak na suchou pleť například masku z drahých vajíček a pracně sesbíraných slz duhového jednorožce je při dnešních cenách a neexistenci jednorožců sice dost vzrušující zážitek, ale zároveň taky naprosto zbytečná ztráta peněz a času. Celá vajíčka se na suchou pleť jednak nehodí, a pokud jde o slzy jednorožců, ty budou taky spíš vysušovat. A to přesně nechceš…
Máš opravdu suchou pleť?
Když pomineme krušná rána po vydatném tahu, kdy má suchou a ošklivou pleť každý, drtivá většina žen se se suchou pletí začne potýkat chvilku po třicítce. Jsou taky ale ženy, jejichž pleť je suchá už dlouho před oslavou tohohle životního milníku. Ukazatele, které ti napoví, jestli i tvoje pleť patří k těm sušším, ti přiblížíme:
- Pleť je náchylnější ke tvorbě vrásek.
- Nemá zdravou barvu.
- Často dochází k pnutí.
- Už na první pohled je velmi suchá.
- Tvoří se na ní šupinky a drobně vystouplé mapky.
- Po omytí vodou výrazně zhrubne.
- Nedokonalosti a šupinky prostupují líčidly.
- V prašném prostředí pleť často svědí.
- Suchá pleť je citlivá na mýdla a sprchové gely.
- Rychle absorbuje krémy.
- Častěji na ní vznikají červené flíčky.
- Suchá pleť může být náchylnější k zaníceným pupínkům.
- Vatové tamponky s odličovacími prostředky po pleti nepříjemně drhnou místo toho, aby po povrchu hladce klouzaly.
Komplexní péče
Výživná a hloubkově hydratující maska za levný peníz z dostupných surovin je sice ohromně fajn a měla bys ji pravidelně rozhodně zařadit do péče, ale sama o sobě tě nespasí. O suchou pleť je potřeba starat se komplexně.
Snaž se proto dobře a vyváženě jíst, dostatečně dlouho spi, hýbej se, udržuj si psychickou pohodu, vyhýbej se cigaretám a alkoholu a hlavně nezapomínej na správný pitný režim. Pokud totiž není hydratovaný organismus, ani pleť nebude nic moc.
Domácí maska na obličej, která skvěle hydratuje
Teď, když už víš, jestli je domácí maska pro suchou pleť vhodná právě pro tebe, můžeš se s námi do ní rovnou pustit. Všechno, co k ní budeš potřebovat, máš s největší pravděpodobností v lednici nebo ve spíži. A kdyby ne, pořád tě vyjde neskutečně levně. Rozhodně levněji než maska kupovaná a na jedno použití.
Co budeš k přípravě masky potřebovat:
- banán
- pár kapek olivového oleje
- lžičku bílého jogurtu
- misku a vidličku
Jak na to?
- V souvislosti s přípravou a aplikací masky není třeba hledat žádné složitosti. Banán jednoduše rozmačkej, přidej olej, jogurt, vymíchej dohladka a je to.
- Na co už si ale pozor dát musíš, to je příprava pleti. Tu je potřeba před nanesením masky dobře vyčistit. Pokud to neuděláš, tvoje kúra bude mít asi takový efekt, jako když jíš při čistění zubů čokoládu. Obličej tedy důkladně, ale šetrně omyj pleťovým mýdlem a pak dokonale, ale znovu jemně vysuš. A teď už se radostně vrhni na aplikaci.
- Co se nanášení masky týče, rozhodně najdeš moudrá doporučení kosmetických guru, když budeš chtít. My však jdeme tou nejjednodušší cestou, kdy šetříme peníze i čas. S námi se tak jede bez štětců, bez speciálních dlátek, bez kosmetických lopatiček a vsázíme na klasické růčo turbo. Prsty zkrátka masku v tenké vrstvě jednoduše vmasírujeme do pleti, hodíme na 20 minut nohy nahoru, zapálíme vonnou svíčku a relaxujeme.
- Po uplynutí odpočinkové chvilky omyjeme masku teplou vodou, obličej osušíme a finišujeme oblíbeným pleťovým krémem. Ten nesmí chybět.
Kočičí tipy závěrem
Pokud zrovna nejsi milovník banánů, nic se neděje. Masky můžeš do nekonečna obměňovat a dostaneš od nás i kapesní tipy na hydratující složky, které odvedou stejně parádní službu. Jde o:
- med
- tvaroh nebo smetanu
- okurku
- avokádo
- kokosový olej
- vaječný žloutek
- droždí
- mléko nebo kefír
- nastrouhaná jablka
- chia semínka
- zelený čaj
- pomerančovou šťávu
- papáju
- jahody
- rozmixované mandle
- kakaové máslo
Kterou surovinu si pro svoji masku vybereš ty?
Autorka článku: Bára Klímová