Samozřejmě – maliny jsou ovoce a to je vždycky nabouchané vitamíny i dalšími prospěšnými látkami. Proč konkrétně by ale neměly ve tvém jídelníčku chybět, zvlášť když si je teď třeba můžeš i sama natrhat, aniž by ses musela obávat nějaké chemie?
Chutnají skvěle
V redakci jsme se shodly, že snad neznáme jediného člověka, který by nad malinami ohrnoval nos. Naopak – každý si rád „uždíbne“ a někdo je vyhledává a cíleně mlsá. Jejich sladká chuť totiž může být zdravou náhražkou nezdravých a průmyslově vyráběných cukrovinek.
S malinami se dají v kuchyni dělat zázraky. Z listů si můžeš připravit vynikající limonádu, plody můžeš jíst samotné, v jogurtu, přidat je na palačinky nebo do jakékoli pečené dobroty, případně do smoothie. O tom, jak vynikající je poctivý domácí malinový džem, se asi ani nemusíme dlouze rozepisovat.
Antioxidant jaksepatří
Maliny jsou skvělým antioxidantem, za což vděčí kyselině ellagové. Nejsilnější antioxidační účinky mají ty nejtmavší maliny. Obsahují i poměrně dost vitamínu B, který zase pomáhá bojovat se stresem a zklidňuje.
Zásobárna minerálů
Kromě vitamínů obsahují maliny i nezanedbatelné množství minerálních látek, konkrétně fosforu, železa i vápníku a zinku. Dostatek všech těchto minerálů se na těle pozitivně podepisuje, takže honem na maliny!
Perfektně čistí střeva
Tuto vlastnost ocení zejména kuřáci a těhotné ženy. Maliny obsahují třísloviny, které pomáhají čistit střeva a dostávat z těla přebytečnou vodu. I proto se jejich konzumace doporučuje při hubnutí. Zároveň maliny hlídají hladinu cukru a cholesterolu v krvi a pomáhají tělu v boji s vysokým tlakem.
Čistí krev
Maliny jsou skvělé pro všechny, které trápí chudokrevnost, ale i pro ostatní. Pravidelná konzumace malin je jakýmsi preventivním opatřením proti vzniku srdečně cévních onemocnění. V případě, že už takové potíže člověk má, pomáhají při jejich léčbě.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2
Autor článku: redakce