Co všechno by měla obsahovat vaše domácí lékárnička?

Pexels
Komerční článek
|
17. 05. 2023
|
Dobře vybavená lékárnička umožňující okamžité poskytnutí první pomoci je nezbytnou součástí nejen každé domácnosti, ale každého domu, který třeba jen občasně obýváte. Co by taková základní lékárnička měla obsahovat?

Proč mít doma lékárničku?

Říkáte si, proč vůbec mít doma lékárničku, když se vám nikdy žádný vážný úraz nestal? Anebo se vám úraz sice stal, ale stejně jste s ním ihned jeli do nemocnice na pohotovost?

Nepředstavujte si domácí lékárničku jako nástroj, díky kterému se vyhnete návštěvě operačního sálu. Většinou s její pomocí řešíte jen drobná poranění nebo lehkou zdravotní indispozici. Na druhou stranu existuje nespočet situací, kdy dobře vybavená lékárnička může zachraňovat životy.

Většina poranění se totiž stane právě doma. Mnoho se jich stává při domácích pracích a při kutění, ale i při dětských hrách. Další rizikovou oblastí jsou hádky manželů nebo sourozenců. V návalu emocí často dojde k závažným poraněním, přestože nešlo o úmysl.

Základní léky a pomůcky – třeba na bolest hlavy nebo přisáté klíště

Lékárnička by měla obsahovat základní volně dostupná léčiva. Pomohou vám při bolesti hlavy, horečkách, průjmu či zácpě nebo při nachlazení. Spolu s tím často využijete i teploměr, snadno použitelný indikátor toho, že ve vašem těle probíhá něco nestandardního. Vsadit můžete buď na klasický lékařský teploměr (dnes již bez rtuti), nebo na moderní bezdotykový teploměr, který využívá technologie infračerveného záření.

K základnímu vybavení patří i kleštičky na vytažení přisátého klíštěte nebo přípravky užívané při bodnutí hmyzem – zpozornět by měli především alergici.

Ke zcela základnímu vybavení patří i dezinfekce. Hodí se nejen při vytažení již přisátého klíštěte, ale i na drobná či závažnější poranění. Včasná dezinfekce zabrání komplikacím a urychlí hojení.

Co se vám bude hodit při úrazech?

Při lehčích úrazech – třeba když se říznete při krájení zeleniny – se vám bude hodit náplast Leukoplast. Pořiďte si různé velikosti a tvary náplastí s polštářkem, hodit se může i náplast bez polštářku.

Na závažnější úrazy se vám pak budou hodit obvazy (včetně sterilních), obinadlo, škrtidla a další. Je dobré, pokud přímo v lékárničce máte po ruce nůžky a pinzetu.

Co použijete, ihned doplňte

Častou chybou je, že někdo z lékárničky použije určité vybavení, aniž by jej následně nahradil novými kusy. Každý člen domácnosti by měl být informován o tom, že lékárnička sice je samozřejmě každému k dispozici, ale odpovědností každého současně je, aby cokoliv, co použije, během několika dnů opět doplnil. Aby vybavení bylo k dispozici i pro další nouzové situace.

Související články