5 důvodů, proč si jít pravidelně zaplavat

bigstockphoto.com
|
19. 08. 2020
|
Tahali tě jako malou rodiče do bazénu a ani škola v tom nepolevila? To je dobře! Nejenže člověku obecně (ve většině případů) dělá dobře kontakt s vodou, ale konkrétně plavání taky neuvěřitelně prospívá zdraví.

Stejně jako běh, běh na lyžích, jízda na kole a chůze, je plavání aerobní sport. To znamená, že se během něj lehce zvyšuje tep a v ideálním případě u těchhle aktivit člověk primárně spaluje tuk. A teď k těm důvodům.

#1 Je to pohyb pro každého

Plavat může malé dítě i senior, zdravý i hendikepovaný člověk. Je to sport, který se dá dělat v jakémkoli věku a na který nepotřebuješ nějakou zásadní kondičku. Plavání se přímo doporučuje i těhotným ženám, protože na rozdíl od jiných aktivit, při nichž dochází k otřesům, je pohyb ve vodě šetrný k matce i plodu.

#2 Vybuduješ si kondičku

Nejen záběr svalů, ale i dýchání je u plavání důležité. Když si na tenhle pohyb zvykneš a budeš se zlepšovat, budování kondičky na sebe nenechá dlouho čekat.

beach-1835781_1280.jpg

Plavání je vhodné pro děti i seniory.
pixabay.com
Zlepšení kondičky, zpevnění svalů i energetický výdej. Plavání ti nemůže uškodit.

#3 Je to bezva způsob hubnutí

Lidi s nadváhou nebo s obezitou, kteří se rozhodnou hubnout, si nejspíš poslechnou a přečtou, že by měli plavat. Ve vodě totiž nedochází k takovému zatěžování kloubů a vazů, jako je tomu u chůze nebo běhu – při obezitě totiž může i při obyčejné chůzi pohybový aparát dost trpět.

#4 Je to forma rehabilitace

Když si u doktora postěžuješ na záda, pravděpodobně ti doporučí plavání. Stejného doporučení se nejspíš dočkáš po úrazu nebo operaci. Pokud totiž plaveš správně, můžeš si při tom uvolnit páteř i zádové svaly. Navíc plaváním rovnoměrně zatížíš všechny zapojené svalové skupiny. Jednoduše ti to prospěje!

#5 Vytvaruješ si postavu

Nejenže plavání přispěje k energetickému výdeji, bez kterého se při zdravém hubnutí neobejdeš. Taky si plaváním vyrýsuješ postavu. Voda totiž tělu při pohybu klade 2-5x větší odpor než vzduch, takže je potřeba zabrat. Za hodinu plavání se dá spálit 1 800 až 2 000 kJ, což je o něco víc hodina jízdy na kole o rychlosti 16 km/h. Záleží ale samozřejmě na věku, výšce, pohlaví, poměru svalů a tuku i rychlosti plavání…

Plaveš ráda, nebo sis k tomuhle sportu nikdy nenašla cestu? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!

Tagy: 
Související články