Kouzlo goji: doplněk do jogurtu i skvělá pleťová maska

Bigstockphoto
|
17. 07. 2021
|
Na kustovnici čínskou jedni nedají dopustit, jiní jí příliš nevěří a považují ji za marketingový tah těch, kteří touží dostat co největší sumy z lidí snažících se mít zdravý a pestrý jídelníček. Jak je to doopravdy? Podívaly jsme se na to.

Něco na těch plodech zřejmě bude, protože jsou součástí asijské medicíny a také neodmyslitelně patří k jídelníčku mnoha Asiatů. My je máme k dostání v obchodech se zdravou výživou a považujeme je spíše za doplňky stravy než za něco zásadního, co by nám nemělo chybět. V zahraničí jsou k dostání i džusy obsahující šťávu goji. Mimochodem – pokud máš pocit, že jsi i u nás viděla něco takového růst, může to být pravda. Kustovnice cizí se vyskytuje i v našich končinách. Jestli si ale nejsi skutečnou totožností plodů jistá, radši nepokoušej štěstí.

Proč jíst maliny? Známe hned pět pádných důvodů

Jak to, že jsou plody goji tak prospěšné?

Goji je velmi ceněným zdrojem vitamínů, minerálů i jiných živin. Obsahuje 18 druhů aminokyselin, z toho 9 esenciálních, z vitamínů A, B1, B2, B6 C a E, z minerálů vápník, železo, zinek, hořčík, měď, fosfor nebo selen. Zároveň v goji najdeme i betasisterol, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá pánům při zvětšené prostatě a působí protizánětlivě. Goji také zpomaluje stárnutí organismu a odstraňuje volné radikály.

bigstock-155604950.jpg

Goji je nabité vitamíny a minerály.
Bigstockphoto
Goji můžeš nejen jíst. Využít se dá taky k přípravě domácí pleťové masky.

Svěžest a vitalita, to je přesně to, co goji u lidského organismu zachovává. Působí totiž pozitivně na buňky, jejich růst a obnovu. Také zvyšuje pružnost a pevnost cév, posiluje srdce, játra a ledviny, je perfektní i pro imunitní systém. Zároveň reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje krevní tlak a příznivě působí na zrak.

Ve 100 g goji najdeš 1 448 kJ energie, 11 g bílkovin, 55 g sacharidů (z toho 51 g cukrů), 4,7 g tuku a 22 g vlákniny. Obvyklá porce například do jogurtu je 10 g.

Jak s goji naložit? Připrav si čaj nebo víno!

Goji nemusíš pojídat jen tak samotné nebo v jogurtu, jak se to často dělává. Klidně si z něj můžeš vyrobit čaj nebo víno, přidat ho do smoothie nebo prostě jen připravit goji nápoj. Další využití nachází goji v kosmetice.

Čaj z goji

Co potřebuješ: lžičku plodů goji, 2 dcl vody

Jak na to: Plody přelij vroucí vodou a nech je 15 minut louhovat. Potom vše přeceď, plody vymačkej a pomalu popíjej.

Na tomto principu si můžeš udělat i obyčejný nápoj z goji, tedy polévkovou lžíci goji přeliješ 3 dcl vody a necháš 12 hodin louhovat. Potom plody rozmačkej a přeceď.

Léčivé víno z goji

Co potřebuješ: litr vína (bílého nebo červeného), 2 badyány, 4 hřebíčky, kousek skořice a 50 g nasekaných goji plodů

Jak na to: Goji a koření zalij vínem, zazátkuj a nech 3 týdny odpočívat v chladu. Jednou denně vše protřepej, po 3 týdnech můžeš víno přecedit a ideálně ho podávat po jednom panáku každý večer.

Výživná pleťová maska

Co potřebuješ: lžičku plodů goji, 2 lžíce zakysané smetany, 1 lžičku medu

Jak na to: Všechny ingredience smíchej dohromady, rozmixuj a směs nanes na pleť. Nech ji působit 30 minut, potom obličej důkladně opláchni.

Zamiluj si goji taky!

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3

Související články