Jak na překyselení organismu? Změnou jídelníčku náprava jen začíná

Bigstockphoto
|
13. 11. 2021
|
Jsi pořád unavená, bolí tě hlava a svaly nebo trpíš na zažívací obtíže? Možná máš překyselený organismus. S nastolením rovnováhy ti pomůže vyvážená strava a vyhýbání se stresu.

Překyselení organismu je stav, kdy se v těle nachází přemíra kyselin nebo naopak nedostatek zásad. Nejdůležitějšími orgány, které se starají o rovnováhu ve tvém těle a tak vyvažují poměr zásaditých a kyselinotvorných látek, jsou ledviny a plíce.

Rozdělení potravin na kyselinotvorné a zásadité probíhá podle toho, jaký tzv. popel nechávají v těle při metabolizaci. O jaké tedy jde?

 • Obecně se dá říct, že živočišné potraviny, obiloviny, černý čaj, káva a sycené nápoje jsou spíš kyselinotvorné. Mezi ty nejnebezpečnější se řadí maso, jednoduché cukry a alkohol.
 • Naopak zelenina, ovoce, med, houby, sója nebo bylinné a zelené čaje jsou spíš zásadité.
 • Neutrální je pak čistá voda.

Tvá krev má v normálním stavu hodnotu pH 7,4. Pro překyselení stačí, když se hodnota změní na 7,35 kdežto příliš zásadité prostředí nastává už při 7,45. Postačí tedy opravdu málo k tomu, aby se tvé tělo vyklonilo z rovnováhy. Pokud ho přetěžuješ nevhodnou stravou každý den, nadbíháš si k tomu, aby muselo hladinu pH drasticky vyvažovat. Lidský organismus je pak „proleptaný“ kyselinami.

Nejčastějším důvodem je špatný jídelníček, ale i stres

Moderní způsob života tlačící na produktivitu a rychlost škodí našemu zdraví. Nezdravý jídelníček založený na polotovarech, živočišných pokrmech a slazených nápojích může opravdu vést k mnoha zdravotním problémům, mezi nimiž je i překyselení organismu.

Důležitou příčinou překyselování je ale taky duševní napětí, které vede k nerovnováze v řízení těla. Pak totiž začíná převažovat adrenalinového systému, jenž spouští v těle nadměrnou tvorbu kyselých látek, které jsou potřeba pro domnělý boj. Neplechu v organismu páchá i kouření a nadměrné užívání léků.

bigstock-woman-having-painful-stomach-a-433344608.jpg

Překyselení organismu se projevuje více způsoby.
Bigstockphoto
Jedním z příznaků překyselení organismu jsou zažívací potíže.

Jak poznáš, že máš překyselený organismus?

Mezi příznaky překyselení patří hlavně:

 • dlouhodobá únava a přetažení
 • bolesti hlavy
 • infekce
 • časté pálení žáhy
 • zažívací potíže
 • bolesti svalů, hlavy a zad
 • ekzém
 • podrážděné oči a nos
 • poruchy srdečního rytmu

Není to záležitost, kterou bys měla podceňovat. V pokročilém stádiu může překyselení organismu dokonce způsobit cukrovku, dnu, depresi, a dokonce i přetížení imunitního systému, což může následně vést až k onemocnění srdce i k rakovině.

Na odkyselení pomůže pitný režim a vyvážená strava

K opětovnému nastolení rovnováhy v těle musíš jedině přes vyváženou, zdravou stravu. Obecným základem je strava založená na dostatku vlákniny (kterou najdeš hlavně v zelenině), celozrnných produktů a bílkovin.

Neodmyslitelným pomocníkem je taky dostatečný pitný režim. Jeho dodržováním pomáháš svým ledvinám s filtrováním škodlivých látek a jejich odplavováním z těla pryč. Pít bys měla ideálně 0,4 litru čisté vody nebo bylinných čajů na 10 kilogramů své hmotnosti. Co bys měla naopak omezit, je káva a alkohol. Nejlepší je pak vyhnout se slazeným limonádám.

Správnými bylinkami a doplňky stravy můžeš svému tělu s detoxikací kapku pomoct. Hodí se hlavně ostropestřec mariánský nebo vitamín E. Když tě pálí žáha, tak můžeš pro rychlou úlevu sáhnou také pro tobolky, žvýkací tablety nebo kapky, které seženeš v lékárně.  

Trápí tě překyselení organismu? Jak s ním bojuješ?

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3

Související články