„Miluji tě, pošli peníze.“ A naivní důvěřivci je opravdu pošlou

Shutterstock
|
25. 07. 2025
|
Možná už sis taky napsala se sympaťákem, který tě oslovil na facebooku, instagramu nebo jinde ve virtuálním vesmíru. Měl sexy profilovku, psal anglicky (a později roztomile lámanou češtinou), srdceryvně ti vyznával lásku… A chtěl, abys mu poslala prachy.

To proto, že zrovna „ztratil kartu“, má „nemocného bratra, který musí nutně na operaci“ nebo jenom „uvízl na misi v Afghánistánu“. No jo, láska přes internet má různé podoby. Téhle se ale nejčastěji říká romantický podvod a jde o druh kyberkriminality.

Víš, co je na tomhle nejděsivější? Že takovému podvodu naletěly i ženy, které bys rozhodně netipla. Právnička, lékařka, dokonce i zralá důchodkyně, která vychovala několik dětí a raduje se z vnoučat. Zaznamenány jsou i případy, kdy si ženy dopisovaly s domnělým Bradem Pittem nebo Johnnym Deppem, ze kterého se následně vyklubal vykutálený podvodníček.

Láska bez dohledu, zato s platební bránou

Tihle šikulové si dávají záležet. Vytvoří falešný profil, ukradnou fotky pohledných mužů (nejčastěji vojáků, doktorů nebo architektů), začnou s tebou flirtovat a tváří se jako princové z pohádky.

Jenže jakmile se chytíš do sítě, přichází první „prosba“. Někdy je to balík na celnici, který potřebuje zaplatit, jindy prý jeho mladší sestřička nutně potřebuje operaci.

Emoční nátlak? Nepochybně! A účel světí prostředky. Jen v Česku tímhle stylem přicházíme o desítky milionů korun ročně. A to se bavíme jen o lidech, kteří se nebáli přiznat, že naletěli, a podvod oznámili policii. Kolik z nás ale mlčí, protože se stydí?

Ony ale vážně věří, že si je George Clooney vybral

Těm, které se při čtení těchhle řádků usmívají a mumlají si něco ve smyslu „to bych nikdy neudělala“, radíme být ostražité a pokorné. Protože tyhle lži jsou promyšlené, pomalé, laskavé a návykové.

Když ti někdo po týdnech psaní řekne, že tě miluje a že bez tebe nedokáže dýchat, srdce zjihne i té největší realistce. Když k tomu přihodí pohled dítěte z nemocničního lůžka nebo balík s prstenem pro tebe (který uvízl někde mezi Laosem a Kolínem), není těžké říct si: „Co když je to fakt láska?“

shutterstock_2175290787.jpg

K tomuhle druhu kyberkriminality je potřeba udělat osvětu.
Shutterstock
Takhle lásku nenajdeš, věř nám. Podvodníci tě jen připraví o peníze. A že ví, jak na to!

Měj se víc ráda!

Tenhle článek není výsměchem. Je to připomínka. Protože ženy často hledají vztah, oporu a bezpečí. A právě to z nás dělá ideální cílovku pro tyhle digitální šmejdy.

Takže příště, až ti napíše cizinec se srdíčky v očích a s žádostí o 500 eur, zastav se a polož si otázku: „Miluju ho, nebo jen toužím, aby mě konečně někdo miloval?“

A hlavně – pokud chceš někoho s charismatem, upřímností a smyslem pro humor, zkus radši kočku. Ta tě aspoň nebude tahat za nos. Maximálně za nohavici, když jí dojdou granule v misce.

Autor článku: redakce

Použité zdroje:

  • policie.gov.cz/clanek/romanticky-podvod.aspx
  • kb.cz/cs/podpora/bezpecnost/typy-utoku/romanticke-podvody
  • blog.avast.com/cs/nahled-do-podvodu-zalozenych-na-emocnim-vydirani
Související články