Nevázané svazování: poznej umění bondage a zamiluj si ho!

Shutterstock
|
13. 08. 2024
|
Bondage, často vnímaná jako provokativní a tabuizované téma pro svou souvislost s BDSM, je intimní praktika, která zahrnuje dobrovolné spoutání partnera za účelem potěšení, zkoumání a prohloubení intimity.

Nejde o nový fenomén – bondage má kořeny ve starých kulturách a vyvíjela se po staletí. V Japonsku se umění tzv. šibari praktikuje od období Edo (1603–1868) a původně se používalo jako forma mučení a trestu. Postupem času se ale proměnilo v sofistikovanou uměleckou formu zaměřenou na estetiku, důvěru a výměnu moci.

Na Západě se bondage zviditelnila díky komunitě BDSM, jejíž je pravděpodobně nejběžnější praktikou, a stala se tak součástí moderních erotických praktik. Bývá spojena s jasným rozdělením rolí na dominantního (ten, co svazuje) a submisivního (svazovaného) partnera.

Bondage je praktikována z různých důvodů – jedním může být samotné „svazování pro svazování“, pak je tu účelová bondage (například svázání těla do polohy, ve které bude přístupnější pro penetraci), dekorativní bondage (použití svázaného člověka jako estetického objektu, například pro erotické fotografie nebo jako lidský nábytek) nebo i mučící bondage (svázání do nepohodlné až bolestivé polohy).

Pomůcky pro bondage

Jako bondage se dá označit všechno, co nějakým způsobem omezuje pohyb nebo smysly podřízeného partnera, takže jde o rozsáhlou a diverzní skupinu praktik. Roli hraje už použitý typ svazovadla.

Provazové svazování, zejména japonské umělecké formy šibari a kinbaku, je pravděpodobně nejznámějším typem bondage. Provazem lze vytvořit jednoduchá pouta i složité vzory, které jsou funkční i vizuálně přitažlivé.

Pokud nejsi fanynkou kůže spálené od provazu, možná upřednostníš spíš pouta, která můžou být pro nováčky v bondage míň zastrašující. Jejich použití je totiž snadné a jsou obecně považována za bezpečná. Pouta můžou být vyrobená z různých materiálů, například z kůže, kovu nebo látky.

Obecně kovová svazovadla mohou být vzrušující díky tomu, že fyzická tvrdost kovu znesnadňuje boj nebo útěk. Chladný pocit na kůži a řinčivý zvuk řetězů navíc poskytuje smyslovou stimulaci. Bavíme se nejčastěji o poutech, řetězech, ale i speciálním erotickém nábytku s kovovými prvky, jako jsou bondážní lavičky, houpačky sex swings nebo klece.

Často užívaným materiálem pro bondage je i kůže, latex nebo guma. Můžou být použity na pomůckách jako pouta, opasky a obojky, ale i na speciálním oblečení. Tím jsou třeba bondage sukně, kalhoty a masky, se kterými lze praktikovat i self-bondage (sebesvazování).

Nedílnou součástí bondage jsou taky pomůcky pro tzv. senzorickou deprivaci. Řeč je hlavně o páskách přes oči a roubících. Nevyužiješ je sice k samotnému svazování, nicméně potlačením smyslů zesílíš zbylé smysly, což může umocnit celkový zážitek.

Při méně BDSM orientované vanilkové bondage můžeš použít i předměty denní potřeby, třeba hedvábné šátky, punčochy, kravaty a pásky.

Psychologický aspekt bondage

Základem bondage je dynamika moci, kdy dominantní partner přebírá kontrolu, zatímco submisivní se jí vzdává. Tahle výměna moci je dobrovolná a často pečlivě vyjednaná, aby se obě strany cítily bezpečně a respektovaně. Pro mnohé může být akt vzdání se kontroly osvobozující a umožňuje jim plně se ponořit do prožitku beze strachu a zábran.

Hlavní je souhlas a bezpečí

Jedním z nejdůležitějších aspektů bondage je důraz na bezpečnost a souhlas. Jako každá intimní praktika, i tahle vyžaduje jasnou komunikaci a vzájemné porozumění mezi partnery. Před zapojením do bondage je zásadní stanovit hranice, probrat přání, limity a případné fyzické nebo emocionální obavy zúčastněných.

Nezbytné je domluvit safe word (bezpečné slovo), výraz, který se používá k přerušení nebo zastavení aktivity a poskytuje tak záchrannou síť. Pokud má svazovaná osoba v puse roubík nebo nemůže jinak verbálně komunikovat, je třeba použít jinou formu bezpečného slova (například broukat jednoduchou melodii nebo opakovaně otevírat a zavírat jednu či obě dlaně v pěst a podobně).

Aby to bylo stoprocentní, tady je výběr bezpečnostních opatření, která s partnerem rozhodně dodržujte:

  • Nikdy nenechávej svázanou osobu samotnou!
  • Vyhýbej se polohám nebo poutacím prostředkům, které můžou vyvolat problémy s dýcháním.
  • Dbej na změnu polohy aspoň jednou za hodinu (aby se předešlo problémům s krevním oběhem).
  • Průběžně se svázané osoby ptej, jestli je v pořádku.
  • Zajisti, aby bylo možné bondage v případě nouze rychle uvolnit.
  • Zůstaň střízlivá; je třeba se vyhnout alkoholu a drogám.

Nezapomeň na aftercare!

Zásadní součástí zážitku je aftercare (následná péče), která následuje po bondage seanci. Jejím účelem je, aby se oba partneři cítili po zážitku dobře. Může jít o fyzickou péči, jako je masírování bolavých míst, ale i o emocionální podporu – mazlení nebo rozhovor o tom, co se líbilo a co by se dalo pro příště zlepšit.

Pustíte se do toho s partnerem? Tak si to užijte!

Autor článku: redakce

Použité zdroje:

  • medicalnewstoday.com/articles/what-is-bondage-sex
  • en.wikipedia.org/wiki/Bondage_(BDSM)
  • en.wikipedia.org/wiki/Bondage_positions_and_methods
  • vibratory.net/sexypedie/bondage-eroticke-svazovani/
Související články