Dobré důvody, proč se zakousnout do čokolády. Znáš je?

|
04. 06. 2020
|
Zakládáš si na zdravém jídelníčku, a proto jsi z něj úplně vyškrtla čokoládu? Tak ji tam zase vrať! Prospívá totiž hned z několika důvodů – pomáhá zraku, náladě, činnosti srdce a to zdaleka není všechno. Stačí si vybrat tu správnou!

Předně si musíš udělat jasno v tom, která čokoláda je žádoucí a kterou bys opravdu měla vynechat. Pokud ti záleží na vlastní postavě a zdraví, vybírej si hořkou, tmavou čokoládu s alespoň 70 % kakaa a ještě se zblízka podívej na složení – v kvalitní čokoládě nechybí kakaové máslo, kakaová sušina, třtinový cukr (místo řepkového) a vanilka. Vyhni se čokoládám, které obsahují tuk, vanilin, sušenou syrovátku, aromata a dochucovadla.

Dej se do zdravého mlsání!

Jakmile takovou čokoládu najdeš, můžeš začít mlsat. Ale pozor, mlsáním nemyslíme spořádání tabulky čokolády denně! Jakmile tě dožene chuť na sladké, dej si dvě kostičky a zase si jdi po svém. Upřímně řečeno – kvalitní tmavé čokolády se ani moc najednou sníst nedá. Nemá totiž tak „líbivou“ chuť cukru a náhražek, jako průměrná mléčná čokoláda.

obr3-cokolada.jpg

Proč mít čokoládu po ruce?

Proč tedy na tmavou čokoládu nezanevřít? Důvodů je celá řada, tak si vyber ten svůj. Nebo ty své.

  • 1. Čokoláda snižuje krevní tlak

Vysoký tlak je společně s dalšími zdravotními potížemi strašákem dnešní doby. Pomocí mědi, hořčíku a flavanoidům, které čokoláda obsahuje, můžeš napomáhat správnému průtoku krve a pružnosti cév. Ve finále se staráš o regulaci tlaku a srdečního tepu.

  • 2. Čokoláda snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Tmavá čokoláda snižuje hladinu LDL cholesterolu (tedy toho „zlého“ cholesterolu) až o 10 %. Jestli se ti to zdá jako malé číslo, uvědom si, že je lepší malé než žádné.

  • 3. Čokoláda zajišťuje lepší náladu

Máš náladu pod psa? Vykašli se na přeslazenou tyčinku a dej si dvě kostičky tmavé čokolády. Ta totiž zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinu, což jsou hormony zodpovědné za pocit štěstí.

  • 4. Čokoláda uklidňuje

Jestli jsi ve stresu z práce a ještě tě něčím vytočil tvůj drahoušek, udělej si pohodlí a dej si tmavou čokoládu. Ač to zní neuvěřitelně, anandamid, který je v čokoládě obsažen, v mozku aktivuje stejné receptory jako marihuana. To se pak člověk uklidní raz dva.

  • 5. Čokoláda pomáhá při hubnutí

Taky neuvěřitelné, viď? Je tomu ale tak. Když si dáš před jídlem kostičku hořké čokolády, snížíš tím svou chuť na tučná a sladká jídla. Buď si je nedáš vůbec, nebo se v nich hodně omezíš. A hubnutí je v procesu.

  • 6. Čokoláda chrání před mrtvicí

Jestli si myslíš, že se tě mrtvice nemůže týkat, tak může. Pravidelná konzumace čokolády ale snižuje riziko této nepříjemosti až o 22 %.

  • 7. Čokoláda efektivně zatočí se zubním kazem

Zapomeň na výtky své maminky, že sladké kazí zuby. To platí o čokoládě, před kterou jsme tě varovali. Kvalitní hořká čokoláda ale obsahuje díky kakau antibakteriální látky, které proti zubnímu kazu opravdu bojují. Čokoládou za hezčí úsměv!

  • 8. Čokoláda zlepšuje zrak

Dvě dioptrie ti možná z očí nesundá, ale třeba ti pomůže nepřibírat rychle další. Látky, které hořká čokoláda obsahuje, zlepšují průtok krve do mozku, a tedy i zásobení sítnice. A to se může pozitivně odrazit na tvém zraku.

  • 9. Čokoláda bojuje proti rakovině

Ne, bohužel neléčí. Ale je jedním ze způsobů, jak se bránit případnému onemocnění. V čokoládě obsažené flavonoidy a antioxidanty zabraňují do jisté míry vzniku nádorových onemocnění.

chocolate-183543_1280.jpg

Správná čokoláda není zlo!

Pokud chceš zdravě žít a dobře vypadat, zapomeň na nekvalitní mléčné čokolády a přeslazené tyčinky plné náhražek. Sáhni po čokoládě s vysokým obsahem kakaa a nech se unášet její plnou chutí. Může být snad něco lepšího, než se promlsat ke zdraví?

Související články