Dehydratace je stav, kdy tělo vylučuje větší míru tekutin, než jakou přijímá. Nějakou tou formou akutní dehydratace sis možná prošla během horkých letních dní nebo při nepříjemné střevní chřipce, při níž se tělo odvodňuje rychlostí blesku. Když je ale tekutin dlouhodobě málo, z problému se může stát chronický.
Nejde při tom jen o samotnou absenci vody v těle. S tou totiž získáváme minerály a další potřebné látky, které pak chybí. Proto se například po střevní chřipce doporučuje popíjení rehydratačního roztoku.
Nejčastější příčiny dehydratace: pocení i léky
Jak už padlo, k nejčastějším příčinám dehydratace patří mimo pocení (zvlášť během opravdového vedra, při němž si ani neuvědomujeme, kolik tekutin ztrácíme), průjem a zvracení. Kromě toho k ní ale dochází i vlivem:
- namáhavé fyzické aktivity (při které se potíš)
- vysoké horečky
- užívání některých léků (třeba diuretik)
- některých onemocnění (například cukrovky)
Jak poznat dehydrataci? Napoví pokožka nebo únava
Když už k dehydrataci z nějakého důvodu dojde, je důležité ji co nejdřív odhalit a tekutiny doplnit. Jak poznat, že tě sužuje právě ona? Tady jsou příznaky:
- sucho v ústech, suchý jazyk, bílý povlak na jazyku
- suché sliznice
- suchá pokožka
- žízeň
- zácpa
- menší množství moči, která je ke všemu tmavší než obvykle
- bolest hlavy
- únava a malátnost
Když už jde do tuhého, může se přidat zmatenost, bledost, zrychlené povrchní dýchání, zrychlený puls, svalové křeče, pokles krevního tlaku, nevolnost a celková slabost, případně nastoupí bezvědomí nebo šokový stav. S pitným režimem tedy není radno si zahrávat.
shutterstock_1835861626.jpg
Kolik pít a čeho? Jednoduše si to spočítej
Pitný režim je poměrně často probírané téma. Rozhodně ale neplatí, že bychom měli všichni vypít stejně. Ideální je vypít 0,4 l tekutiny na 10 kg hmotnosti. Pokud tedy vážíš 60 kg, měla bys vypít 2,4 l tekutin denně. V létě a při sportovním výkonu můžeš přidat.
Aby to bylo úplně správné, zaměř se hlavně na příjem čisté vody, neslazených minerálek, neslazeného ovocného a bylinkového čaje. Přidat můžeš i zeleninové a ovocné šťávy (u ovocných ale pozor na množství cukru).
Do pitného režimu bys vůbec neměla počítat kávu, černý a zelený čaj a v nejlepším případě bys s každým takovým nápojem měla vypít aspoň 200 ml vody (a taky je nepočítat).
Za nedostatek tekutin ti „poděkují“ i ledviny
Není žádnou novinkou, že dehydratací to nekončí. Přetrvávající nedostatek tekutin se časem může podepsat na ledvinách, které tě začnou zrazovat nebo se v nich vytvoří ledvinové kameny. A když je nejhůř, ledviny začnou selhávat. Tak pozor na to.