Fóbie z telefonování: Když se mobil stane noční můrou

pixabay.com
|
09. 02. 2017
|
Bojíme se hadů, pavouků, výšky, letadel i zubaře. Strach některých z nás ovšem zachází ještě dál. Vzít do ruky mobil a zvednout neznámé číslo je pro někoho nepředstavitelným utrpením. Jak se téhle fóbie zbavit? Jednoduché to nebude.

Strach z telefonů jako sociální fóbie

Pokud trpíš strachem z telefonování, pak bojuješ s jistou odnoží sociální fobie. Do této skupiny patří třeba i vystupování před cizími lidmi, které není mnohým z nás také zrovna dvakrát příjemné. Bohužel, telefony a telefonáty jsou neodmyslitelnou součástí našich životů. Komunikovat musíme s klienty i nadřízenými a celou řadou dalších volajících.

Čas od času potřebujeme rezervovat stůl pro sebe a přátele v restauraci, objednat se k zubaři nebo se domluvit na kosmetice. Jenže zvednout telefon a vytočit ono zatracené číslo představuje pro mnohé z nás nepřekonatelné utrpení, jež je spojeno s nepříjemnými pocity, jako jsou závratě, pocení, třes, studené končetiny nebo nevolnost.

talk-845619_960_720.jpg

Strach z telefonování je druh sociální fóbie.
pixabay.com
"Není nic jednoduššího než tam zavolat," říkají všichni. Pro někoho je to ale sakra obtížné!

Poznej svůj strach a bojuj!

Prvním krokem k překonání této sociální fóbie je odhalení toho, čeho se konkrétně bojíš. Máš strach z toho, že budeš osobu na druhém drátě vyrušovat nebo že zavoláš v nevhodné situaci? Pak si uvědom, že volající tvůj hovor nemusí přijmout, pokud na něj zrovna nemá náladu nebo čas. Bojíš se, že se v telefonu zakoktáš a nezvládneš přesně specifikovat požadavek, kvůli kterému voláš? Sepiš si průběh telefonátu na papír nebo do textového editoru a do telefonu jej odříkej.

Prokrastinací fóbii zbytečně živíš

Dneska toho určitě bude mít moc, zavolám až zítra.“ Taky se ti tyhle myšlenky honí hlavou, když máš zavolat klientovi a domluvit se s ním na schůzce? Pak věř, že tvůj strach bude zítra ještě větší. Neustálým odkládáním se totiž rozroste do obludných rozměrů a stane se pro tebe v jednu chvíli nepřekonatelným. Ne nadarmo se proto říká: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“.

via GIPHY

Přečti si také: Nenechávej to „na zítra“. Zatoč s prokrastinací!

Jak se strachem z telefonování úspěšně bojovat?

Někomu pomůže extrémní řešení v podobě práce na call centru, jiní se musí svého strachu zbavovat postupně. Pokud si na první zmíněnou variantu netroufáš, vyzkoušej třeba následující rady a triky:

  • Sepiš si seznam toho, čeho se na telefonování bojíš.
  • Ke každé situaci doplň, jak by se měla ideálně vyvíjet.
  • Nech si zapnuté hlasité vyzvánění celý den a vypínej ho jen na noc.
  • Před telefonátem si sepiš nejdůležitější body na papír – budeš mít jistotu, že během hovoru na nic důležitého nezapomeneš.
  • Popros přátele nebo kolegy, aby s tebou řešili věci telefonicky.
  • Vyřizuj co nejvíce věcí telefonicky – zeptej se na infolince ČD na konkrétní vlakové spojení, zavolej do kulturního centra a poptej se na jejich program na následující víkend apod.
  • Rozvíjej své sociální dovednosti.
  • Nevyhýbej se kontaktu s ostatními lidmi a naopak jej vyhledávej.

via GIPHY

Mohlo by tě zajímat: Kdy je telefon nepřítel aneb když Smartphony zabíjí každodenní dobrodružství. Jak se vyhnout závislosti?

Nic nepomáhá? Je čas vyrazit za odborníkem

Pokud ani přes výše uvedené nepozoruješ žádnou pozitivní změnu, problém bude poněkud rozsáhlejší. V takovém případě vyhledej odborníka a popros jej o pomoc. Útěchou ti jistě bude skutečnost, že nějakým typem sociální fóbie dnes trpí takřka každý druhý Čech. Léčba této fobie ale spočívá v psychoterapii, která je účinná z 90 %!

Je pro tebe telefon kámoš nebo nepřítel? Dej nám vědět na Facebooku nebo Instagramu s hashtagem #jsmekocky!

Související články