Které doplňky užívat, když vás trápí bolesti kloubů

Pixabay
Komerční článek
|
04. 10. 2023
|
Bolesti kloubů mohou být velmi nepříjemným a omezujícím problémem, který postihuje mnoho lidí různých věkových skupin. Kromě lékařských zásahů a změn životního stylu mohou doplňky stravy pomoci ve zvládání těchto bolestí. V následujícím článku vám představíme některé tyto doplňky, které můžete využívat.

1. Glukosamin:

Glukosamin je přirozeně se vyskytující sloučenina v těle, která hraje důležitou roli v tvorbě chrupavky a kloubního mazu. Doplnění stravy glukosaminem může pomoci podpořit zdraví kloubů tím, že podporuje tvorbu nové chrupavky a udržuje ji pružnou. Existuje několik studií, které naznačují, že glukosamin může mít pozitivní vliv na bolesti kloubů i u lidí

s osteoartritidou. Nachází se například v doplňcích jako GS Condro a podobně.

(Tip: Široký výběr glukosaminových dolňků má například online lékárna Pilulka.cz.)

2. Mořský kolagen:

Kolagen je klíčovou složkou tkání, včetně kloubních chrupavek. Mořský kolagen, který

se získává z rybích šupin, tak může být užitečným pomocníkem pro podporu zdraví kloubů

a vést tak ke snížení bolestí. Kolagen dodává tkáním pevnost a pružnost a může pomoci regeneraci kloubních struktur.

(Tip: Zkušenosti a recenze s mořským kolagenem najdete tady!)

3. Houby:

Některé druhy hub, jako je reishi, cordyceps a chaga, obsahují látky nazývané beta-glukany a antioxidanty, které mohou mít protizánětlivé účinky. Zánět totiž také hraje klíčovou roli

v mnoha onemocněních kloubů, včetně artritidy. Konzumace těchto hub nebo užívání doplňků na jejich bázi může podpořit imunitní systém a snížit zánětlivé procesy v těle, tedy

i ve vašich kloubech.

4. Omega-3 mastné kyseliny:

Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybím oleji a lněném semínku, mají také protizánětlivé účinky, stejně jako výše zmíněné houby.

5. Vitamín D:

Vitamín D je klíčový pro zdraví kostí a kloubů, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník. Nedostatek vitamínu D může vést k oslabení kostí a kloubním potížím. Ujistěte se, že máte dostatečný příjem vitamínu D buď z potravy, slunečního záření nebo případně z doplňků.

6. MSM (Methylsulfonylmethan):

MSM je organická síra, která se vyskytuje v přírodě. Může mít protizánětlivé a analgetické účinky a podporovat tvorbu kolagenu. Je někdy kombinován s glukosaminem

a chondroitinem v různých doplňcích na klouby.

7. Chondroitin:

Chondroitin je další složka chrupavky, která pomáhá udržovat klouby pružné a zdravé. Doplnění stravy chondroitinem může podpořit obnovu kloubních tkání a zlepšit pohyblivost kloubů.

8. Konopné produkty:

Od bolestí kloubů pomohou různé produkty s obsahem účinných látek z rostlin konopí, které jsou zcela legální. Pro vnější aplikaci jsou jasnou volbou konopné masti, jejichž účinek výrazně podpoří užívání kvalitního CBD nebo HHC oleje.

9. Kurkumin (aktivní složka kurkumy):

Kurkumin má silné protizánětlivé a antioxidantové účinky. Některé studie naznačují,

že kurkumin může pomoci snížit bolesti kloubů a zánětlivé procesy spojené s artritidou.

10. Boswellia (též známá jako kadidlovník indický):

Boswellia obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé účinky a pomáhat snižovat bolesti kloubů. Extrakt z boswellie je často přítomen v doplňcích na klouby.

Závěr:

Je důležité si uvědomit, že doplňky na klouby by neměly nahrazovat lékařskou péči a doporučení. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků stravy byste měli konzultovat svého lékaře, zejména pokud máte již diagnostikované problémy s klouby a užíváte na ně léky. Doplňky mohou být užitečným doplňkem k léčbě bolestí kloubů, ale individuální reakce na ně se může lišit. Zdravá strava, dostatek pohybu a péče o klouby jsou také klíčové prvky pro udržování jejich zdraví a funkce.

Vždy se řiďte doporučeními zdravotníka a vybírejte doplňky od renomovaných výrobců. Používání doplňků může být součástí celkové strategie péče o vaše klouby, ale nikdy by neměly být jediným opatřením.

Související články