Maracuja: ochutnej sladkokyselý tropický zázrak, který podporuje zdraví a zklidňuje

Shutterstock
|
23. 10. 2024
|
Ovoce, které se do našeho povědomí dostává stále víc. Nejčastěji s ní koketujeme v souvislosti s koktejly a jinými pitíčky, ale její potenciál je mnohonásobně větší. Zjisti, co všechno maracuja dokáže.

Maracuja, zvaná taky jako mučenka jedlá (Passiflora edulis), pochází z tropických a subtropických oblastí. Její osvěžující chuť, připomínající směs citrusů, manga a broskví, z ní dělá oblíbenou ingredienci nejen v gastronomii, ale taky v přírodní medicíně a kosmetice. Takové mýdélko s vůní maracuji bys prostě nejraději snědla. Což samozřejmě nedělej, ale pokušení tě zachvátí, s tím počítej. Voní totiž naprosto famózně.

Passifloraceae

Maracuja patří do čeledi Passifloraceae. Ovoce je to kulovité až oválné, slupka je tvrdá a barva se pohybuje od fialové až po žlutou. Uvnitř tohohle hříšného ovoce se pak ukrývá měkká a šťavnatá dužina plná drobných jedlých semínek. Chuť je výrazně sladkokyselá, osvěžující a velmi aromatická. Maracuja se baští čerstvá, přidává se do nápojů, dezertů nebo omáček, ale taky se suší nebo zpracovává do džusů.

Původ a trocha historie

Smyslné ovoce, kterým maracuja bezpochyby je, pochází z Jižní Ameriky. Konkrétně z oblasti dnešních států Brazílie, Paraguaye a Argentiny. V těchhle končinách byla součástí jídelníčku domorodců už dávno. Do Evropy se dostala až později díky kolonistům, kteří ji objevili v 16. století a ladem ji samozřejmě nenechali. Naopak. Přivezli ji do Evropy a milá maracuja se brzy stává populární pochoutkou exotické chuti.

Hrátky s názvem

V našem článku jsme se s maracujou nedostali ještě ani na práh kuchyně, a přesto už jsme ji několikrát stihli označit za smyslnou nebo hříšnou. Nejen nás, ale drtivou většinu milovníků maracuji k tomu totiž svádí anglický název passion fruit. Což v překladu znamená plod vášně. Jenže? Ve skutečnosti se takhle maracuja vůbec nepřekládá.

Španělští misionáři, kteří v květech mučenky spatřovali symboliku Kristova umučení (passio), do ní vetkli „Flor de las cinco lagas” čili pět ran utrpení. Tedy Kristovo ovoce zrcadlící mesiášovo utrpení. Kdeže tak vášeň… Mučednictví! K mučence už je pak jen krok a ve významu máme rázem jasno.

shutterstock_2402047289.jpg

Už jsi maracuju chutnala? Patří k těm nejzajímavějším druhům exotického ovoce.
Shutterstock
Maracuja, mučenka, passion fruit. Názvy různé, dobrota pořád stejná.

Maracuja a zdraví: co dokáže?

Maracuja je úplně nabitá zdraví prospěšnými látkami. Je to taková malá tropická vitamínová bomba, která díky všem svým živinám lidský organismus úžasně hýčká. Byl by hřích si tak aspoň některé pozitivní zdravotní dopady nezmínit.

Jednou z nejvýznamnějších vlastností maracuji je její vysoký obsah vitamínu C, který je zásadní pro posílení imunitního systému. Vitamín C je silný antioxidant, který chrání tělo před poškozením volnými radikály, které můžou způsobovat oxidační stres. To vede k předčasnému stárnutí buněk, oslabení imunitního systému a zvýšenému riziku chronických nemocí, jako jsou srdeční choroby nebo rakovina. Taková nálož céčka přitom zvládá:

  • zlepšit obranyschopnost těla proti běžným infekcím, jako je nachlazení nebo chřipka,
  • zrychlit proces hojení ran a regeneraci tkání a taky
  • podpořit tvorbu kolagenu, který je klíčový pro zdravou pokožku, kosti a chrupavky.

Maracuja obsahuje i množství antioxidantů, jako jsou flavonoidy, vitamín A a fenolové kyseliny, které při neutralizaci volných radikálů v těle hrají klíčovou roli taktéž. Volné radikály jsou vedlejším produktem metabolismu, který může způsobit poškození buněk a vést k zánětům nebo vzniku rakovinotvorných buněk. Antioxidanty z maracuji pomáhají buňky před tímhle poškozením chránit a podporují celkové zdraví. Může tak:

  • Zpomalit proces stárnutí a chránit pokožku před vráskami.
  • Podpořit regeneraci poškozených buněk a tkání.
  • Snížit riziko vzniku zánětů v těle a jejich chronických následků.

Dalším významným benefitem maracuji je její vysoký obsah vlákniny. Ta je nezbytná pro správné fungování trávicího systému. Pomáhá zlepšit trávení, podporuje pravidelný pohyb střev a předchází problémům, jako je zácpa nebo podráždění. Díky vláknině maracuja taky přispívá k pocitu sytosti, což je užitečné zejména pro ty, kteří se snaží kontrolovat svou hmotnost. To ale pořád není všechno. Vláknina v mučence dál zajišťuje:

  • udržování zdravé střevní mikroflóry
  • jemné čištění střev
  • regulaci hladiny krevního cukru a cholesterolu, což je důležité pro lidi s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Kdybychom si měly vyjmenovat všechny zdravotní přínosy maracuji, pravděpodobně bychom prošvihly letošní Vánoce. A protože to určitě nechceme, profrčíme zbytek přínosů letem světem:

  • posiluje srdce
  • reguluje hladinu krevního cukru
  • pomáhá regulovat hladinu krevního cukru
  • posiluje nervový systém
  • zklidňuje
  • může snížit úzkostlivou náladu
  • díky mírnému sedativnímu účinku podporuje kvalitní spánek
  • podporuje zdraví pokožky

Maracuja v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství maracuja není žádným benjaminkem. Naopak. Je to mazák s předlouhou tradicí. V Jižní Americe se používají nejen plody, ale i listy a květy mučenky. Ty se často vaří na čaj, který působí jako přírodní sedativum, které pomáhá při zmíněných úzkostech, stresu a nespavosti. Čerstvá dužina maracuji se zase přikládá na pokožku jako součást léčby při podráždění a zánětech. V některých kulturách se dokonce věří, že pravidelná konzumace maracuji podporuje dlouhověkost.

Maracuja v kuchyni

Tohle ovoce je velmi univerzální ingrediencí. Maracuju si totiž můžeme dát na sto způsobů a pořád bude lahůdkou. Vyzkoušej ji čerstvou, smíchanou s jogurtem nebo tvarohem, přidej ji do smoothies, džusů nebo koktejlů.

Používá se taky při výrobě dezertů, jako jsou ovocné saláty, sorbety, koláče, buchty, specifické cukroví, náplň do koblížků nebo jako pěna. V Asii se maracuja často přidává do sladkokyselých omáček k masu nebo mořským plodům. Její šťáva šperkuje taky různé marinády a nádivky exotického nádechu.

Maracuja v kosmetice

Díky svému bohatému obsahu vitamínů, antioxidantů a esenciálních mastných kyselin se tenhle poklad stále víc využívá i v kosmetickém průmyslu. Olej získávaný z jejích semen má lehkou konzistenci a vysokou hydratační schopnost, což z něj dělá ideální ingredienci pro pleťové krémy, séra a masky.

Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu a zlepšuje pružnost pokožky, zatímco antioxidanty chrání buňky před předčasným stárnutím a poškozením vlivem volných radikálů, jak už víš. Olej z maracuji je taky známý pro své zklidňující účinky, takže pomáhá redukovat podráždění a záněty pokožky, což je přínosné zejména pro citlivou nebo problematickou pleť. Ztrátě akné proto třikrát hurá.

Zajímavosti o mučence

Blahodárná vášnivka, která vášnivkou reálně není, je opředena i několika zajímavostmi, které si rozhodně zmínku zaslouží.

  • Existuje víc než 500 druhů mučenky, ale jen několik z nich plodí jedlé ovoce, jako je maracuja.
  • Maracuja obsahuje až 73 % vody, což ji činí vynikajícím zdrojem dokonalé a žádoucí hydratace.
  • Slupky maracuji se v některých zemích používají jako krmivo pro zvířata nebo jako přísada do hnojiv. To všechno pro jejich vysoký obsah živin.
  • Dřív se věřilo, že maracuja harmonizuje nejen tělo, ale taky vztahy.
  • Podle staré legendy prý první maracuja vyrostla z kapky deště, která dopadla na korunu nejvyššího stromu v amazonském pralese.
  • Ve starých aztéckých rituálech se maracuja používala jako klíčová přísada lektvaru lásky, údajně pro svou schopnost „probouzet vášeň v těch, kdo ji ochutnali“. Což její ve skutečnosti nevášnivý původ trochu nabourává, ale historka je to přece jen hezká.

Pokud jsi s maracujou zatím neměla co dočinění, je na čase to změnit. Využij jejích benefitů různé povahy naplno. Nejenže si pochutnáš, ale navíc budeš díky pravidelné konzumaci i o poznání svěžejší. A to nejen vzhledově.

V jakém směru vyzkoušíš maracuju co nejdříve? Připravíš si smoothie nebo se vrhneš rovnou na dezert?

Autorka článku: Bára Klímová

Použité zdroje:

  • health.com/passion-fruit-benefits-8426147
  • tuasaude.com/en/passion-fruit/
  • svet-citrusu.cz/mucenka-passiflora/
  • exoticke-ovoce.coajak.cz/home/maracuja-mucenka/maracuja-mucenka-jedla-popis.htm
  • medicalnewstoday.com/articles/324383
Související články