Jak se zbavit akné? Pomůže kvalitní kosmetika i zdravý životní styl

Bigstockphoto
|
23. 06. 2021
|
Akné tě může potrápit v každém věku. Přinášíme několik tipů, jak s ním skoncovat jednou provždy!

Proč vzniká akné

Za vznikem akné může stát řada faktorů. Hlavní roli hrají ženské hormony, kterých v pubertě nebo během menstruace míváme nadbytek, což má za následek problémy s pletí. Pozor, stav pokožky ovlivňují i další typy hormonů, jako například hormony štítné žlázy. Na vině bývají i genetické dispozice, snížená imunita, nevhodná kosmetika nebo špatná péče o pleť. Za vznikem akné stojí taky nadměrná konzumace cukru, alkohol, kouření nebo stres. Zkrátka a dobře, stav pleti často odráží tvůj životní styl.

Prevence je základ

Jak se vzniku akné vyvarovat? Základem je používat kosmetiku, která neucpává póry. Používej jen kvalitní produkty, které můžeš koupit například v lékárně. Obličej si čisti maximálně dvakrát denně, aby se pleť zbytečně nevysušovala. Následně aplikuj sérum nebo krém na pupínky. Dbej taky na důkladnou hygienu. Pravidelně si myj ruce a snaž se na obličej nesahat. Ručníky per na 90 °C a pravidelně je měň. A zkus se úplně vyvarovat mačkání akné, kterým si zaděláváš na jizvičky.

bigstock-beauty-girl-looking-at-mirror-398355941.jpg

Akné dokáže pěkně potrápit.
Bigstockphoto
Pleť potřebuje náležitou péči. Jinak se akné nikdy nezbavíš.

Jak dlouho používat stejnou roušku?

Dobrou prevencí proti pupínkům je i pravidelná výměna roušek. Chirurgické roušky bys měla nosit maximálně 4 hodiny a pak vyhodit. A jak je to s nošením respirátorů? Stejný respirátor by se podle odborníků neměl používat častěji než jednou za týden. Na místech, kde to není povinné, roušku radši sundej, ať se pokožka zbytečně nepotí a dýchá.

Potraviny související se vznikem akné

Stav pleti můžou ovlivnit i některé potraviny. Říká se například, že častá konzumace mléka může mít vliv na mastnotu pokožky. Pokud máš tedy problematickou pleť, zkus jeho spotřebu na čas omezit. Vyvaruj se i potravin s vyšším obsahem cukrů nebo soli, jako jsou různé polotovary nebo uzeniny, a taky takovým nápojům. Do svého jídelníčku zkus naopak zařadit ryby, přírodní probiotika (jogurty, zakysané mléčné výrobky nebo kysané zelí) a další antioxidanty (ovoce, žloutky, listovou zeleninu nebo ořechy). Vyzkoušet můžeš i doplňky stravy obsahující zinek nebo vitaminy A a E.

Stav pleti souvisí s psychikou

Problematickou pleť můžeš brát jako podnět k nastartování zdravého životního stylu. Pamatuj, že kvalita pleti často odráží tvoji duševní pohodu. Pečuj tedy o sebe, pij hodně tekutin, dopřávej si vydatný spánek, choď na vzduch a věnuj se sportu. Snaž se vyhýbat kouření a alkoholu. Uvidíš, že když se budeš cítit lépe, ocení to i tvoje pleť!

Související články