Jak ti chutná káva? Podle všeho záleží i na barvě hrnečku

Bigstockphoto
|
28. 01. 2019
|
Někdo miluje arabicu, jiný dává přednost hořčejší robustě, další má svůj oblíbený mix. Espresso, cappuccino nebo flat white? A víš, že nezáleží jen na tom, co všechno máš v hrnečku, ale i na tom, jak sám hrneček vypadá?

Začaly jsme gurmánsky, ale chutnat může samozřejmě i instantní káva, to už je na tobě. Hlavní je vědět, co ti udělá během náročného dne dobře. Zajímavé ale je, že ta samá káva ti může chutnat jinak, když ji piješ z různě barevných hrnečků nebo šálků!

Bílá pro hořkou kávu, červená pro sladší

O tom, že barvy působí na lidskou psychiku, už bylo napsáno hodně. A nejspíš jsi i něco přečetla. Možná tě ale nenapadlo vztáhnout to kromě oblečení nebo výmalby v bytě i na hrneček nebo šálek, ze kterého si vychutnáváš oblíbený životabudič.

V jistém ohledu nezáleží na tom, jestli si kávu sladíš, nebo ne, případně do ní přidáváš mléko či smetanu. Barva totiž zapůsobí, aniž by sis to uvědomila, a je hotovo. Přišlo se třeba na to, že bílou barvu už automaticky spojujeme s hořkou chutí kávy – jsme na ni zvyklí už z kaváren nebo restaurací.

Na druhou stranu nám káva tak nějak roztančí chuťové buňky do sladka, když si kávu uvaříme do červeného nebo modrého hrnečku.

bigstock-143453909.jpg

Tmavé hrnky dodávají kávě na hořkosti - tedy v našem podvědomí.
Bigstockphoto
Pokud si chceš u kávy navodit dojem větší hořkosti, vyber si tmavý hrnek nebo šálek.

Černá nakopne, žlutá pohladí

Když potřebuješ, aby tě káva opravdu nakopla a rychle postavila na nohy, abys mohla fungovat další hodiny, udělej si ji do tmavého hrnku – hnědého nebo černého. Sílu kávy totiž vnímáme podle její tmavosti. A tmavé barvy ji logicky podpoří.

Den blbec? Tak to sáhni po žlutém hrnečku. Kávu v něm sice vnímáme jako slabší, zato však žlutá sama o sobě naladí člověka na příjemnější vlnu. Udělej si pohodlí a chvilku na svou kávu ve žlutém hrníčku. Hned ti bude líp, především na duši.

Z jakého hrnečku si kávu vychutnáváš ty? A přemýšlela jsi někdy o jeho barvě? Dej nám vědět do diskuze pod článkem!

Související články