Dana Zátopková: 10 zajímavostí, které jsi o téhle legendě určitě nevěděla

Shutterstock
|
07. 07. 2023
|
Slavná oštěpařka a olympijská vítězka Dana Zátopková si prošla nejen hromadou opojných vzletů, ale i pěkně tvrdými pády. Pojď se s námi na všechny tyhle zajímavosti mrknout.

Když se řekne Dana Zátopková, jedno je jasné i těm nejzarputilejším gaučákům, kteří se sportu, byť třeba jen přes televizi, vyhýbají pečlivou oklikou. Manželka Emila Zátopka. Dana Zátopková vždycky byla, je a bude spojena se jménem svého slavnějšího muže, kterého s láskou a obdivem oslovovala Ťopku. To, že svým způsobem zůstávala v jeho stínu, ji netrápilo a sama řekla: „To bylo přirozený. Nikdy mě to nemrzelo, že má přede mnou přednost. Já jsem taky byla dobrá atletka, ale před ním se musím uklonit.“

A že skvělou atletkou rozhodně byla, se všeobecně ví. Stejně jako to, že se s Emilem Zátopkem narodili ve stejný den, měsíc i rok. Konkrétně 19. září 1922, tedy 4 roky po válce. Po té první, pochopitelně. Ničím veletajným pak není ani její dívčí jméno, které znělo Ingrová. To, že tahle obdivuhodná fryštátská rodačka neměla děti, taky není žádnou novinkou. Proč je ale neměla? Co všechno se za její 97 let dlouhý život událo? Co třeba takové partnerské problémy? Co společného měla s partyzány? To všechno jsme pro tebe o Daně Zátopkové hezky sesumírovaly.

Věznění otce

Podle svých slov měla úžasné dětství. Studovala gymnázium, hrála tenis, radostně si zpívala při cimbálovce. Jenže přišla válka a s ní i Němci, hrůza a děs. Otec Dany Zátopkové, coby plukovník v Hradišti, byl okamžitě uvězněn jako rukojmí. Prošel tábory Dachau a Buchenwald a následně byl přemístěn na Špilberk. Vrátil se domů, ale ve zuboženém stavu. Tuhle nespravedlnost Dana těžce nesla.

Vážná nemoc

Během vysoké školy bývala často hladovou studentkou úplně stejně, jako její spolužáci. Po závodech v Krakově, kde Dana Zátopková vyhrála, se banda hladovců odebrala na večeři. Podávaly se ale zkažené kotlety, které se strávníkům nezdály už na talíři. I přesto do nich padaly, jako by se nechumelilo, a průšvih byl na světě. Ani ne tolik lehký průšvih, jako spíš těžký paratyfus, zánět pobřišnice a zánět střev. Rok trvalo, než se z toho vyhrabala úplně. Sama Dana Zátopková se vždycky domnívala, že právě kvůli téhle nemoci nemohla mít děti.

Spolupráce s partyzány

Tahle k stáru křehoučká dáma vlastnila potvrzení na spolupráci s partyzány. Na něj s úsměvem vzpomínala, ale nikdy se s ním pro zajímavost neoháněla, protože tuhle epizodku považovala spíš za náhodu.

Na konci roku 1943 se objevila na seznamu mladých lidí, kteří byli určeni jako pracovní síla do Německa. Ale díky házené, kterou v té době Dana hrála už hodně dobře, fandové odmítli něco takového přijmout a snažili se ji ze seznamu dostat. Našli jí místo na nádraží, které bylo bráno jako zaměstnání důležité pro válku. Po otevření krabice, o jejíž předání ji požádal obyčejný výhybkář, se na ni zaleskly kulometné pásy.

Pohrdání oštěpem

Daně Zátopkové se dlouho zdálo, že její partner oštěpem pohrdá. To se však změnilo ve chvíli, kdy se pořádně naštvala a oštěp milému Emilovi strčila do ruky. Zavelela, aby s ním hodil. Slavný běžec prý vypadal jako nemehlo a oštěp ho při běhu praštil přes záda. Od toho okamžiku považoval hod oštěpem za um.

pe3k.jpg

Vosková figurína Emila Zátopka má své místo v pražském Muzeu Grévin.
Pe3k / Shutterstock
S Emilem Zátopkem strávila Dana 52 let.

Oštěp jako smeták

Ale kdeže, žádná chyba v textu. Jeden z olympijských oštěpů Dany Zátopkové opravdu skončil jako smeták, který pro ni vyrobil její manžel. Samotný oštěp sloužil jako rukojeť, zametací část, která byla k oštěpu připevněna, je pak neznámého a rozhodně neolympijského původu. Sama sportovní hvězda o něm pobaveně prohlašovala: „Slouží dobře, zametá výborně.“

Adopce

Manželství Dany a Emila Zátopkových bylo, jak už všichni víme, bezdětné. Zkrátka se nikdy nezadařilo. Po dosažení sportovních úspěchů se ale touha po miminku ozývala čím dál víc a Dana Zátopková byla v té době hodně nakloněná adopci. Tu její muž absolutně neschvaloval a chtěl si užívat možností, které sláva přinášela. Například pozvánky vážených lidí do různých zemí.

Románek

Zátopkovi spolu bok po boku strávili 52 let a životem se prý prochechtali. Došlo ale i na drobné krize. I ty vyřešili s nadhledem a humorem. Dokonce i prekérku, kdy se Dana Zátopková zakoukala do někoho jiného. Před manželem divadlo nehrála, všechno mu vysypala, čekala hromy, blesky a ono nic. Emil Zátopek, který měl za sebou taky pár (i když ne tak vážných) románků, vzal informaci jak jinak než sportovně. Prohodil jakousi vtipnou poznámku a Danu tím nejenže odzbrojil, ale i získal zpátky.

Trenérka

Sportovní prostředí nikdy neopustila. Po skončení své kariéry se věnovala mladým oštěpařům, oštěpařkám a atletkám. Pod rukama jí prošlo hodně nadějných talentů a byla přítomna mnoha úspěchům. O svých svěřencích často mluvila jako o nejbližších lidech, které milovala a díky kterým nezabředávala do lítosti nad tím, že nemá vlastní děti.

Zlomená noha

Ani to, že byli po roce 1968 Zátopkovi politicky zaškatulkování v tzv. šuplíku a s kariérou byl šmitec, ji nijak zvlášť nepoznamenalo. Mnohem hůř na tom psychicky byla ve svých 85 letech, kdy si ošklivě zlomila nohu a nebyla schopná se o sebe plně postarat. Jako sportovkyně tuhle překážku nesla horko těžko.

Sportovní výkony

Byť sama neměla problém s tím, že je její muž v popředí, její sportovní výkony jsou fascinující a seznam úspěchů by byl dlouhý jako dva týdny do výplaty. Zmiňme si tak třeba jen světový a evropský rekord v hodu oštěpem, medaile ze tří olympiád nebo to, že byla dvojnásobnou mistryní Evropy a dlouholetou mistryní tehdejšího Československa.

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4

Autorka článku: Bára Klímová

Související články