I když se ostropestřec podobá našemu bodláku, ve volné české přírodě ho nenajdeš; kořeny má ve Středomoří, ale i na Kanárech a v Malé a Přední Asii. Léčitelé si ho oblíbili už dávno: v Antice se ostropestřec používal jako protilátka na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem nebo na deprese.
Léčivé účinky ostropestřce
Ostropestřec obsahuje hned několik léčivých látek: silymarin (komplex antioxidantů, který má protizánětlivé, antivirové a antioxidační vlastnosti), vitamín C a K, organické kyseliny, fytosteroly, vlákninu, bílkoviny, cukry a minerální soli. Díky tomu slouží jako prevence nemocí a dokáže i zmírnit jejich průběh.
Ostropestřec má ale i další pozitivní účinky:
- Podporuje regeneraci jaterní tkáně a její pročištění.
- Pomáhá při cirhóze jater, žlučových kamenech, žloutence a dalších jaterních problémech.
- Udržuje normální hladinu cukru v krvi.
- Detoxikuje organismus.
- Pomáhá při léčbě kožních onemocnění (lupénka, ekzém, pigmentové skvrny…).
- Podporuje regeneraci cév a křečových žil.
- Pomáhá po léčbě antibiotiky a po chemoterapii.
- Užívá se při poruchách krevního oběhu.
- Pomáhá v boji s hemoroidy a bércovými vředy.
- Působí na psychickou rovnováhu v těle a pomáhá proti depresím.
A je toho ještě mnohem víc. Musíš si ale hlídat, jak na tom tvůj ostropestřec je – protože ho z 30 % tvoří rostlinné oleje, může snadno žluknout. V takovém případě ho rovnou vyhoď a určitě nepoužívej.
shutterstock_1430020484.jpg
Ostropestřec seženeš v několika formách
Ostropestřec můžeš zužitkovat celý, ale největší koncentraci účinných látek najdeš v jeho semenech. Z těch si můžeš po nadrcení uvařit čaj, který pomáhá detoxikovat organismus, ale pro regeneraci jater se moc nehodí – vysoké teploty totiž ničí účinky obsaženého sylimarinu.
Oblíbený je i olej, který by měl být lisovaný za studena. Sice v něm nenajdeš moc játrům prospěšného sylimarinu, zato je nadupaný vitamíny a antioxidanty a napomáhá správnému trávení. Stačí dvě lžičky denně před jídlem.
Mimo to jsou na trhu k dostání i různé tablety a tinktury z ostropestřce, které se doporučují užívat preventivně pro podporu obranyschopnosti organismu nebo jako podpůrná léčba infekční mononukleózy.
Jak nejlíp užívat ostropestřec?
Jestli ti jde hlavně o tvoje játra, kterým může ostropestřec pomoct nejvíc, na tablety nebo olej se vykašli. Nejlepšího účinku dosáhneš, když budeš 4x denně jíst 1 čajovou lžičku drcených semen, a to nejméně 45 minut před jídlem. V jejich slupce totiž najdeš nejvyšší koncentraci sylmarinu, který pomáhá regenerovat jaterní tkáň.
Ostropestřcové kúry většinou trvají několik týdnů a měly by se opakovat 2–3x ročně. Můžeš ho samozřejmě užívat i dlouhodobě, ale pozor – neslučovat s alkoholem.