Narcistická porucha osobnosti je častější, než si myslíš. Jak ji spolehlivě rozeznat?

Bigstockphoto
|
22. 07. 2021
|
Taky si pod pojmem narcis představíš ješitného metrosexuála, který o sebe přehnaně pečuje? Nemusí to tak být. Poznat narcistickou poruchu osobnosti je ve skutečnosti mnohem složitější. Přinášíme tipy, jak na to!

Narcistická porucha osobnosti je duševní onemocnění, které podle výzkumů postihuje až 6 % dospělé populace. Přestože postihuje jak muže, tak ženy, častěji se s ní setkáme u mužů. Narcistická porucha osobnosti u nás není moc známá, ale rozeznat ji včas by měla umět každá kočka. Být ve vztahu s narcistou totiž může být hodně nepříjemné!

Jak poznat narcistickou poruchu osobnosti

Lidé s narcistickou poruchou osobnosti mívají nepřiměřeně vysoký pocit vlastní výjimečnosti, důležitosti a nadřazenosti nad ostatními. Opájí se pocitem, že jsou chytřejší, úspěšnější nebo atraktivnější. Navenek působí sebevědomě a charismaticky, ovšem jejich pocit štěstí závisí na neustálém obdivování a uznání od druhých. Obklopují se tedy pořád skupinou lidí, u kterých platí za hvězdu. Hluboko uvnitř však narcisti trpí úzkostí, pocitem nejistoty a hanby, kterou mají tendenci zahánět alkoholem nebo drogami.

Lidé s narcistickou poruchou osobnosti mívají problém s přijímáním kritiky a odmítnutím, na to reagují podrážděně a někdy i agresivně. Celkově pro ně bývá těžké navazovat partnerské vztahy nebo dlouhodobá přátelství. Vzhledem k jejich neustálé potřebě o pozornost, aroganci a nedostatku empatie s nimi prostě nikdo dlouho nevydrží.

Randění s narcistou: první varovné signály

To, že muži dobývají ženy, je zcela normální. Ale pokud začíná být tvůj nový objev až moc, neustále tě bombarduje zprávami a lichotkami, je na místě dát si pozor. Narcisti mívají tendence zahrnout své kořisti mořem pozornosti proto, aby si tě omotali okolo prstu a měli tě hned ze začátku jistou. Narcisti nemají rádi nejistotu.

Osoby s narcistickou poruchou osobnosti mají tendence vybírat si partnery, které považují za výjimečné a zajímavé, aby mohli být ještě víc uctíváni okolím. Většina narcisů sáhne po empatickém protějšku, který ho bude zahrnovat obdivem. Mluví tvůj objev pořád o sobě a svých úspěších, ale o tobě nechce vědět skoro nic? Když mu o sobě něco řekneš, tak ho to nezajímá a na nic se tě nezeptá? Bingo, nejspíš randíš s narcistou.

bigstock-young-couple-arguing-a-man-wit-419005324.jpg

Narcistu nebudeš moc zajímat, není schopen empatie.
Bigstockphoto
Vztah s narcistou není žádný med. Jakmile pojmeš podezření, raději se s ním rozluč.

Vztah s narcisem může být peklo

Pokud jsi narcistovi dovolila vstoupit do svého života, začnou se objevovat další příznaky narcistické poruchy osobnosti. Za jeden z hlavních problémů se považuje to, že narcisové nemají žádnou empatii. Nezáleží na tom, jestli máš problémy v práci, zemřel ti někdo blízký nebo jsi nemocná, u narcisty budeš mít pocit, že je mu to jedno.

Na druhou stranu, pokud uděláš něco ty, co není podle narcisových představ (například si zajdeš na drink s kamarádkou místo s ním), nastane peklo. Narcisti bývají přehnaně žárliví a rádi tě zaplaví pocitem viny. Nedostatek empatie jde ruku v ruce se lhaním, se kterým nemají problém. Tihle lidé jsou skvělí řečníci a ze všeho se umí vymluvit. Pokud tedy partnerovy činy neodpovídají tomu, co říká, může se jednat o narcistické chování.

Experti radí: rychle pryč!

Manipulační techniky člověka s narcistickou poruchou osobnosti můžou dojít tak daleko, že tvé sebevědomí klesne na nulu, nepřipadáš si sama sebou a máš tendence se za všechno omlouvat (včetně chování svého partnera).

Pokud tyto pocity ve vztahu máš, experti doporučují vztah s narcistou co nejdřív ukončit. Může tě totiž zničit. Narcistickou poruchu osobnosti je bohužel skoro nemožné vyléčit. Jediným řešením je terapie, se kterou narcista bude málokdy souhlasit. Pokud ano, tak nejspíš proto, aby obohatil terapeuta o své kouzlo osobnosti.

Rozchod vždycky poznamená narcistické ego, může ti tedy volat, psát nebo zkoušet hrát na tvé city tím, že začne randit s někým novým, abys žárlila. Nenech se vyprovokovat a zablokuj si ho. Kdybyste ve vztahu zůstali, psychologové varují, že narcisti mají tendence neustále pokukovat po někom jiném, u koho by svůj sociální status ještě navýšili. Často i ve tvé přítomnosti, pamatuj, že narcisové nemají empatii. Takže vezmi nohy na ramena co nejdřív.

Potkala jsi někoho s narcistickou poruchou osobnosti? Poděl se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5

Související články