Vypěstuj si vlastní léky. Jak na angínovník a rýmovník?

bigstockphoto.com
|
10. 02. 2017
|
Zatímco někdo horko těžko vyleze zpod peřiny, aby se došoural do lékárny pro něco, co mu od příznaků nachlazení pomůže, ty můžeš sáhnout po několika lístečcích léčivých rostlin. Pokud jde o nachlazení, zánět průdušek nebo jinou plicní chorobu, s důvěrou se obrať na angínovník a rýmovník. Jak k nim přijít a jak si je vypěstovat ku prospěchu svému?

Zatímco někdo horko těžko vyleze zpod peřiny, aby se došoural do lékárny pro něco, co mu od příznaků nachlazení pomůže, ty můžeš sáhnout po několika lístečcích léčivých rostlin. Pokud jde o nachlazení, zánět průdušek nebo jinou plicní chorobu, s důvěrou se obrať na angínovník a rýmovník. Jak k nim přijít a jak si je vypěstovat ku prospěchu svému?

Parťáci, kteří tě nenechají napospas

Ne že by se na nachlazení a záněty průdušek umíralo, ale příjemné tyhle komplikace nejsou ani trochu. Proto si od nich ulevujeme, jak můžeme – už třeba proto, že i s nimi často chodíme do práce a nepářeme se s nějakým volnem na zotavení.

Ideální doba pro počátek pěstování angínovníku a rýmovníku je jaro nebo léto, ale možná se ti ho podaří sehnat i v zimě. Rostliny jsou to skutečně vděčné a nenáročné, takže bys musela být úplný antitalent, abys je přivedla k záhubě.

Přečti si také: 5 rad, jak se ubránit chřipce (nejen) během epidemie

Rýmovník

Má rád teplé a slunné místo bez průvanu a sušší půdu. Pomáhá při rýmě, horečce, bolestech hlavy a při průjmech. Stačí pár lístků přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a vypít. Kromě jmenovaného ti pomůže s vysokým tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu, se zadržováním vody, s ledvinovými či žlučovými kameny. No, není super? Je super!

bigstock-country-borage-indian-borage-c-108660170.jpg

Než se rozeběhneš do lékárny, vyzkoušej léčivé rostlinky.
bigstockphoto.com
Rýmovník ti pomůže nejen s rýmou, ale třeba i s vysokým tlakem nebo se zadržováním vody.

Angínovník

Potřebuje slunné místo a vlhčí půdu. Pomůže ti při bolestech v krku, rýmě, zahlenění i zánětu průdušek. Kromě toho blahodárně působí na tělo, když se potýkáš se záněty močových cest a močového měchýře nebo máš potíže s hlasivkami. Stačí si z udělat odvar z oddenku nebo rozžvýkat lístek. Nikdy ho ale nepolykej celý a nejdřív vyzkoušej jen kousek, abys zjistila, jestli na něj náhodou nejsi alergická. Pozor, angínovník by neměli užívat silní kuřáci a těhotné ženy.

bigstock-black-berry-lily-62243525.jpg

Neboj se vyzkoušet léčivé rostlinky a bylinky.
bigstockphoto.com
Z oddenku angínovníku si můžeš připravit odvar, ale můžeš žvýkat i samotné lístky!

Nikdy nezapomeň na to, že pokud potíže přetrvávají, měla bys navštívit doktora. Na některé potíže mohou být rostlinky krátké.

Máš s rýmovníkem a angínovníkem zkušenosti? Nebo máš jiný tajný recept na co nejsnazší přežití nachlazení a zánětu průdušek? Poděl se o to s námi na Facebooku nebo na Instagramu s hashtagem #jsmekocky!

Související články