„Připadal jsem si jako chodící pokladnička,“ stěžuje si Martin po dovolené v Turecku

Shutterstock
|
28. 07. 2025
|
Když si Martin zaplatil týdenní dovolenou v Turecku, měl o ní jasnou představu: teplé moře, prohýbající se švédské stoly a usměvavý personál. Nakonec to ale bylo úplně jinak.

Jaké bylo jeho překvapení, když si po několika dnech v Alanyi připadal jako dojná kráva… „Vypadalo to, jako by se celý hotelový personál skládal z jedné velké natažené dlaně,“ píše ve své recenzi v jedné z cestovatelských skupin. „Od pokojské přes barmana až po animátora, všichni čekali, že jim za každé kýchnutí strčíte euro.“

Dýška jako povinný příspěvek?

Znělo by to možná vtipně, kdyby to nebyla realita (nejen) letošní dovolené v Turecku. Mnoho Čechů, kteří do země letos vydali, totiž hlásí totéž: dýška nejsou vítaným poděkováním, ale povinným příspěvkem do kapes hotelového personálu. A kdo nesáhne hluboko do kapsy, ten nedostane drink, místo v restauraci, čistý ručník, a někdy dokonce ani pozdrav!

All inclusive jasně. Ale až po spropitném

Podle turistů přestává fungovat klasický systém služeb. Obsluha sice formálně existuje, ale drink nebo místo u stolu přichází až po vložení eura do dlaně. Bez něj? Kyselý pohled, teplé pivo a prázdný minibar.

„Přišli jsme s manželkou na večeři do hotelové restaurace. Obsluha nás usadila a zanedlouho se u stolu zjevil číšník s otázkou, co budeme k večeři pít. Poručili jsme si víno.

Jaké bylo naše zděšení, když mladík začal ukazovat na naši peněženku položenou vedle mobilu na stole a třít si prsty o sebe v naději, že dostane nějaké to euro! Hned jsme pochopili, že bez bakšiše se ani toho vína nedočkáme.“

shutterstock_2386315341.jpg

Podobná situace s dýšky byla především v Egyptě, dneska už je to norma i v Turecku.
Shutterstock
Dýško by si měla obsluha zasloužit. Ne ho brát jako zcela jasnou věc.

Turecko jako nový Egypt?

Na obdobné situace jsou turisti zvyklí spíš z Egypta nebo Tuniska. Turecko vždycky bylo tak trochu jiné, evropštější. Podle zkušeností našich čtenářů a čtenářek se ale začíná karta obracet.

„Vždyť jsme si zaplatili dovolenou za pětašedesát tisíc, tak proč bych měl ještě dávat drobné každému, kdo mi přinese kafe nebo vymění špinavou sklenici za čistou?“ ptá se Martin. A v podstatě má pravdu. Pokud je služba zaplacená v ceně zájezdu, proč najednou funguje jen napůl?

Kam mizí dovolená bez stresu?

Fakt, že se z dýšek stalo v některých hotelech jakési výpalné, je smutný. Ještě smutnější je, že zatímco jiní turisté si to nenechají líbit, Češi se často radši rozčilují až doma.

A tak odjíždíme z dovolené unavení, zklamaní a s pocitem, že nás ve dnech volna oškubal hotelový personál. Doba, kdy dovolená v Turecku znamenala luxus a pohodu, je pravděpodobně pryč. Nebo si tu pohodu musíme předplatit – v hotovosti.

Autor článku: redakce

Použité zdroje: výpověď respondenta + příspěvky na sociálních sítích

Související články