Od nového roku začínám cvičit! - Jak zahájit své sportovní dobrodružství?

Unsplash
Komerční článek
|
10. 02. 2022
|
Patří k jedněm z vašich novoročních předsevzetí větší důraz na pravidelnou fyzickou aktivitu? Potřebujete zesílit svaly, zeštíhlit postavu nebo si jen zajistit potřebnou dávku pohybu, díky níž se budete cítit o poznání lépe?

Netušíte, jaký sport pro vás bude nejlepší? V takovém případě jste na správném místě, protože v našem dnešním článku, který vznikl ve spolupráci s 50style vám pomůžeme vybrat si nejvhodnější sport.

Díky velkému množství dostupných disciplín a forem aktivit jsou pro sebe schopné najít optimální řešení jak osoby, které už kdysi měly možnost zahrnout do svého denního rozvrhu pravidelná cvičení, tak i ti, kteří se se sportem teprve začínají seznamovat. To ale neznamená, že každý sport, o kterém se nám jen zasní, bude pro nás tím nejvhodnějším. Při výběru konkrétní disciplíny se vyplatí vzít v potaz hned několik aspektů.

Jak si vybrat vhodný typ sportu?

Čím vlastně své sportovní dobrodružství začít? Samozřejmě hlubokým zamyšlením nad vlastními očekáváními, preferencemi a možnostmi, které mají obrovský vliv na úspěšnost celé akce „Nový rok, nová/nový já”. Dobrým řešením se stanou upřímné odpovědi na následující otázky, jež vám jistě usnadní volbu nejoptimálnějšího sportu, který pro vás bude na jednu stranu výzvou, ale na tu druhou obrovským potěšením.

Popřemýšlejte tedy:

 1. Kolik času jste v týdnu ochotni věnovat cvičení?
 2. Dáváte přednost tréninkům na čerstvém vzduchu, anebo se vám více zamlouvá cvičení v tělocvičně, posilovně nebo jiném uzavřeném prostoru?
 3. Co je vaší hlavní motivací cvičit - záleží vám nejvíc na vyrýsování svalů, zlepšení fyzické kondice, anebo na shození několika nadbytečných kilogramů?
 4. Mohou vás nějak omezovat prodělaná zranění (pokud taková máte) v pohyblivosti - kloubů nebo i celého těla?
 5. Preferujete spíše dynamické sporty v rychlém, intenzivním tempu, anebo si myslíte, že pro vás bude lepší statická aktivita?
 6. Jste individualistou, takže víte, že účast ve skupinových tréninzích by pro vás byla skutečná muka, anebo se ve skupinách naopak cítíte dobře a máte rádi spolupráci a soutěživost?
 7. Potýkáte se s nějakým chronickým onemocněním, které vám může způsobovat jistá omezení, například nemožnost zvedat závaží?

Který sport bude nejlepší? Poznejte 4 nejpopulárnější formy aktivity

Pokud jste si již odpověděli na předchozí otázky, můžete bez obav přistoupit k dalšímu kroku, a tedy výběru vhodné aktivity, která vám snad bude dělat společnost déle než jen po dobu prvního měsíce roku 2022. Popis všech sportovních disciplín by nám ovšem zabral spoustu řádků, proto jsme si dovolili vybrat... nejpopulárnější typy sportovních aktivit, které se vyznačují odlišnými nároky, takže si každý bude moci mezi nimi najít pro sebe tu nejlepší.

Jízda na kole

Chcete se účinně zbavit nadbytečných kil? Posílit svaly, a k tomu navíc i účinně snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění? Zvolte cyklistiku! Už jen při obyčejné projížďce na kole zapojíte celou škálu svalů, z nichž můžeme jmenovat třeba břišní svaly, zádové svalstvo, hýždě a samozřejmě také nohy, a to konkrétně lýtkové svaly a dvouhlavé i čtyřhlavé stehenní svaly. Už hned po 3 tréninzích v týdnu pocítíte, že jsou vaše hýždě pevnější, břicho vyrýsovanější a ramena vytrénovanější. Klíčem k úspěchu je zde správná výška sedla, proměnlivé tempo a žádné problémy s páteří, kolenními a kyčelními klouby.

Běh

Na první pohled je jasné, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších a nejčastěji vybíraných forem aktivního pohybu v naší republice. Pravděpodobnost, že při cestě do práce, na procházce se psem nebo po městě nepotkáte ani jednoho běžce, je takřka... nulová. Není se vůbec čemu divit, výhod pravidelného běhání je opravdu hodně - zeštíhlení a vyrýsování svalů (např. lýtek), zlepšení fyzické kondice, okysličení těla, které zlepší celkovou funkci organismu - to jsou jen některé z benefitů, jaké běhání dává.

Vyberete-li si ale tento sport, mějte na paměti, že každý trénink vyžaduje nejenom přípravnou fázi v podobě rozehřátí, ale také vhodné oblečení, u něhož hraje klíčovou roli běžecká obuv. Měla by být přizpůsobená typu chodidla (supinační, pronační či neutrální), ale také povrchu, po jakém se rozhodnete běhat.

Ačkoli se všeobecně říká, že běhat může každý, existuje několik případů, u kterých nebývá běh jako forma aktivního pohybu doporučován. Řeč je zde o:

 • bronchiálním astmatu a astmatu vyvolaném fyzickou námahou,
 • cukrovce,
 • problémech s klouby,
 • srdečních chorobách,
 • nadváze.

Plavání

Máte problémy s klouby či/a páteří? V takovém případě byste určitě měli zvážit plavání, které má tu výhodu, že absolutně nezávisí na počasí (což nelze říct např. o běhání). Trénink ve vodě je navíc obzvláště vhodný pro všechny, kdo se chtějí hýbat anebo touží získat původní pohyblivost po prodělaných, bolestivých zraněních. Voda nejenom „protáhne” tělo, což se promítne do zhubnutí (speciálně v kombinaci s vhodnou dietou), ale také jej masíruje, takže můžete najednou spojit příjemné s užitečným.

Posilování

Budování svalové hmoty, zlepšení hustoty kostí, snížení množství špatného cholesterolu, zpevnění svalů, zeštíhlení postavy - to jsou jen některé přednosti, jaké vám poskytne silový trénink. Není tedy divu, že se stále těší velmi velkému zájmu. Spočívá v provádění cviků se zatížením všech svalových skupin, a to buď s vahou vlastního těla, pomocí přístrojů, anebo s činkami či jinými typy závaží.

Pokud tedy chcete odzkoušet své síly v tomto typu tréninku, rozhodně vylučte případné kontraindikace a požádejte o pomoc profesionálního osobního trenéra, který vám sestaví vhodný tréninkový plán zaměřený na efekty, jakých chcete dosáhnout.

Sportovní boty, oblečení a doplňky? Výrobky od nejlepších, sportovních značek najdete na 50style!

Rozhodli jste se už, který sport vás bude provázet v novém roce, ale schází vám v šatníku potřebné sportovní vybavení?

V takovém případě nastal nejvyšší čas nahlédnout do online obchodu 50style, kde na vás čekají celé zástupy tréninkových výrobků, mezi nimiž najdete sportovní dámská i pánská trička, teplákové kalhoty, legíny, sportovní topy-podprsenky, kšiltovky a také sportovní boty pro muže i ženy. Právě zde najdete modely s logem takových gigantů jako: adidas, Champion, Fila, Lonsdale, Lotto, New Balance, Nike, Umbro a Vans. Tak tedy na shledanou, doslova i obrazně!


Tagy: 
Související články