
Zívání není projevem nudy
„Nudím tě? Tak pojď k tabuli,“ vyzve rázně učitelka žáčka, který si před malou chvilkou zívnul. Ve skutečnosti ale nemá zívání s nudou nic společného. Jde vlastně o přirozenou reakci našeho mozku na přílišné množství oxidu uhličitého v těle. Zíváním se okysličují plíce, které do mozku pumpují novou a čerstvou krev.
Zívání opravdu je nakažlivé
To, že je zívání nakažlivé, máme vědecky podloženo. Celých 55 % lidí, kteří zahlédnou zívajícího člověka, začne do pěti minut zívat také. Čím je to způsobeno? Údajně jde o projev kolegiality v rámci skupiny, která v nás přežívá už od dob pravěku. Lidem v tlupě kolektivní zívání prý pomáhalo k hromadné aktivaci.
Přečti si také: 15 neuvěřitelných (a taky nechutných) faktů o líbání.
Nezívají jenom lidé
Ale také většina ostatních obratlovců včetně psů nebo šimpanzů. Zívají také lvi, křečci, nebo dokonce ryby, a to ve chvíli, kdy vyrovnávají tlak okolní vody. Hadům zívání pomáhá při polykání nadměrně velké potravy. Tučňáci se tímto způsobem dvoří samičkám a při tom zvedají hlavu k obloze. A třeba takové kočky při zívání dávají na odiv svoje tesáky.
Já na psa, pes na mě
A když už jsme u pejsků – pokud si tvůj chlupatý mazlíček zívne, opět zde existuje více než 55% šance, že do pěti minut zívneš i ty. To samé platí také v situaci, kdy tě pes zahlédne zívat. I on se může jednoduše zíváním „nakazit“.
Zívají už i miminka v matčině bříšku
A s touhle záležitostí začínají pekelně brzo! Zívání je údajně schopný dokonce jedenáctiměsíční plod. Dokážeš si to vůbec představit? Pokud si navíc zívne, na EKG to způsobí speciální a nezaměnitelnou křivku!
Mohlo by tě zajímat: Bezdětní vs. (mladé) matky aneb Kdo je tady nenormální?
Zíváním se mohou „nakazit“ i slepí lidé
Říkáš si, že k nim byl osud krutý, ale alespoň nejsou ohroženi epidemií zívání? Chyba lávky! Slepí lidé se rozzívají, i když jim pustíš zvuk zívnutí ze záznamu nebo zívajícího v místnosti uslyší.
Zívání je zdravé
Pokud tě to při čtení těchto řádků taky bere, tak tomu dej volný průběh. Zívání totiž zlepšuje pozornost a koncentraci, poskytuje tělu nezbytnou relaxaci a regeneraci, zlepšuje paměť a kognitivní funkce, zpevňuje svalstvo a dokonce nás zbavuje stresu.
Při psaní tohoto článku jsem nakazila v redakci čtyři další osoby. Sama jsem si zívla nejméně 7x. A jak jsi na tom ty? Poděl se na našem Facebooku nebo na Instagramu s hashtagem #jsmekocky!