Zívání – nakažlivost + zajímavosti, které jsi nevěděla

bigstockphoto.com
|
22. 01. 2017
|
Po přečtení nebo zaslechnutí slova „zívání“ si celá polovina z vás do pěti minut zívne. Jestliže v místnosti někdo zívne, pravděpodobnost toho, že se od něj zíváním nakazí ostatní, prudce stoupá. Co dalšího jsi o zívání nevěděla? Budeš překvapena!

Zívání není projevem nudy

Nudím tě? Tak pojď k tabuli,“ vyzve rázně učitelka žáčka, který si před malou chvilkou zívnul. Ve skutečnosti ale nemá zívání s nudou nic společného. Jde vlastně o přirozenou reakci našeho mozku na přílišné množství oxidu uhličitého v těle. Zíváním se okysličují plíce, které do mozku pumpují novou a čerstvou krev.

via GIPHY

Zívání opravdu je nakažlivé

To, že je zívání nakažlivé, máme vědecky podloženo. Celých 55 % lidí, kteří zahlédnou zívajícího člověka, začne do pěti minut zívat také. Čím je to způsobeno? Údajně jde o projev kolegiality v rámci skupiny, která v nás přežívá už od dob pravěku. Lidem v tlupě kolektivní zívání prý pomáhalo k hromadné aktivaci.

Přečti si také: 15 neuvěřitelných (a taky nechutných) faktů o líbání.

Nezívají jenom lidé

Ale také většina ostatních obratlovců včetně psů nebo šimpanzů. Zívají také lvi, křečci, nebo dokonce ryby, a to ve chvíli, kdy vyrovnávají tlak okolní vody. Hadům zívání pomáhá při polykání nadměrně velké potravy. Tučňáci se tímto způsobem dvoří samičkám a při tom zvedají hlavu k obloze. A třeba takové kočky při zívání dávají na odiv svoje tesáky.

via GIPHY

Já na psa, pes na mě

A když už jsme u pejsků – pokud si tvůj chlupatý mazlíček zívne, opět zde existuje více než 55% šance, že do pěti minut zívneš i ty. To samé platí také v situaci, kdy tě pes zahlédne zívat. I on se může jednoduše zíváním „nakazit“.

Zívají už i miminka v matčině bříšku

A s touhle záležitostí začínají pekelně brzo! Zívání je údajně schopný dokonce jedenáctiměsíční plod. Dokážeš si to vůbec představit? Pokud si navíc zívne, na EKG to způsobí speciální a nezaměnitelnou křivku!

via GIPHY

Mohlo by tě zajímat: Bezdětní vs. (mladé) matky aneb Kdo je tady nenormální?

Zíváním se mohou „nakazit“ i slepí lidé

Říkáš si, že k nim byl osud krutý, ale alespoň nejsou ohroženi epidemií zívání? Chyba lávky! Slepí lidé se rozzívají, i když jim pustíš zvuk zívnutí ze záznamu nebo zívajícího v místnosti uslyší.

Zívání je zdravé

Pokud tě to při čtení těchto řádků taky bere, tak tomu dej volný průběh. Zívání totiž zlepšuje pozornost a koncentraci, poskytuje tělu nezbytnou relaxaci a regeneraci, zlepšuje paměť a kognitivní funkce, zpevňuje svalstvo a dokonce nás zbavuje stresu.

via GIPHY

Při psaní tohoto článku jsem nakazila v redakci čtyři další osoby. Sama jsem si zívla nejméně 7x. A jak jsi na tom ty? Poděl se na našem Facebooku nebo na Instagramu s hashtagem #jsmekocky!

Související články