Proč můžeme být od revolučního glukometru od Applu ještě několik let

Unsplash
|
27. 05. 2024
|
Podle údajů z IDF Diabetes Atlas of 2021 trpí cukrovkou 10,5 % dospělých ve věku 20 až 79 let, přičemž téměř polovina z nich o svém onemocnění vůbec neví.

Z uvedených prognóz dále vyplývá, že do roku 2045 bude mít cukrovku přibližně každý osmý dospělý, což dohromady dělá 783 milionů lidí a jedná se o 46% nárůst. Prognóza je to sice děsivá, ale vzhledem k současné situaci není nikterak překvapivá:

  • Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehnou ročně čtyři miliony lidí příčinám obezity.
  • WHO mimo jiné uvádí, že celosvětově trpí obezitou více než miliarda osob, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. V rámci Česka má pak nadváhu 60 % lidí.
  • Světová federace pro obezitu dále předpovídá, že do roku 2030 se bude s obezitou potýkat každá pátá žena a každý sedmý muž.
  • Jiný výzkum ukazuje, že v USA je obezita každý rok spojována s 30 % až 53 % nových případů cukrovk.

Není proto překvapivé, že trh s diabetickými výrobky zažívá takový nárůst. Řada společností si samozřejmě chce z koláče tohoto segmentu ukrojit a Apple není žádnou výjimkou.

Velká vize

Ambice společnosti Apple představit neinvazivní řešení pro monitorování glukózy, které by eliminovalo nutnost při testování krve píchat do kůže, sahá už deset let zpátky. Podobně jako bonusy bez vkladu mohou do online kasina přilákat nové hráče, tak i hodinky Apple Watch s funkcí monitorováním glukózy by mohly potenciálně přilákat miliony uživatelů shánějící spolehlivou alternativu pro měření hladiny cukru v krvi – to znamená funkci, která není v současnosti k dispozici. Zdá se ale, že od zmíněného revolučního konceptu jsme ještě několik let vzdáleni.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno vydal prohlášení, ve kterém před používáním chytrých hodinek a dalších nositelných zařízení pro monitorování glukózy varuje. Schvalování nových technologií souvisejících se zdravím je totiž v kompetenci právě FDA, která se stará o ochranu veřejného zdraví. Tahle zpráva představuje pro společnost Apple, která již několik let pilně svou funkci monitorování glukózy vyvíjí, komplikaci. Úřad varuje, že nepřesné měření hladiny glukózy v krvi by mohlo mít pro diabetiky potenciálně závažné negativní důsledky: „U lidí s cukrovkou může nepřesné měření glykémie vést k chybám v managementu cukrovky, například k nesprávnému dávkování inzulínu, sulfonylurey či jiných léků, které mohou hladinu glukózy v krvi rychle snížit,“ zdůrazňuje se v prohlášení.

Proč je to důležité

Každá nová zdravotní funkce hodinek Apple Watch ale schvalovacím procesem úřadu FDA procházet nemusí – vzpomeňte si třeba na monitor hladiny kyslíku v krvi, který tento požadavek bez problému obchází klasifikováním hodinek jako „wellness“ zařízení. Ale i tak má společnost s funkcí v USA problémy. Pokud nicméně společnosti chtějí aplikací suplovat lékařskou péči, které se má lidem dostávat, je schválení FDA zcela na místě. Společnost Apple ho musela získat se svou funkcí EKG a u nové funkce monitorování glukózy ji čeká to samé, až se ji rozhodne odhalit světu. Získání souhlasu FDA je pro Apple zcela zásadní. Dokládá totiž, že zařízení je bezpečné a funguje, jak má. Na základě nedávného prohlášení můžeme nicméně předpokládat, že získání schválení FDA nebude pro Apple žádná procházka růžovým sadem.

I dnes úřad na trh se zdravotnickými prostředky pravidelně dohlíží a aktivně dbá na to, aby výrobci, distributoři a prodejci neoprávněně neinzerovali chytré hodinky ani chytré prsteny coby zařízení, která mají schopnost měřit hladinu glukózy v krvi. Přísné předpisy slouží k ochraně lidí a v tomto případě to pravděpodobně znamená, že na monitorování glukózy od společnosti Apple, které je podle uniklých zdrojů údajně velmi revoluční, si na trhu ještě několik let počkáme.

Co bude dál?

Na vlastních nositelných zařízeních, která by tuto průlomovou funkci nabízela, pracuje hned několik dalších společností. S konceptem neinvazivního monitorování glukózy v souvislosti se svým připravovaným prstenem Galaxy Ring experimentuje i Samsung, velký rival Applu, nicméně dosažení spolehlivých a přesných výsledků zůstává pro všechny i nadále výzvou.

Prozatím je poselství zřejmé: Pokud prodávané chytré hodinky nebo chytré prsteny tvrdí, že umí neinvazivně měřit hladinu glukózy v krvi, nevěřte tomu. K dnešnímu dni neexistuje žádné nositelné zařízení, které by toho bylo spolehlivě schopné. Je ale pouze otázkou času, než se nemožné stane skutkem. Zažili jsme to už mnohokrát a Apple je známý tím, že hranice možného neustále posouvá.

Související články