Hořčíkový olej: vmasíruj si důležitý minerál rovnou do pokožky. Líp se vstřebává!

Shutterstock
|
05. 08. 2023
|
O tom, že má spousta lidí v jídelníčku nedostatek hořčíku, není pochyb. Pokud k nim patříš taky, vyzkoušej hořčíkový olej a vstřebávání magnesia skrze pokožku!

Pokud sis zamilovala tělové oleje, které krásně hydratují a vyživují pokožku, pak pozor – hořčíkový olej takhle nefunguje. Vlastně to vůbec není olej. Říká se mu tak jen proto, že ve vodě rozpuštěné vločky chloridu hořečnatého mají olejovitou texturu.

Co tě čeká s nedostatkem hořčíku?

Nepříjemností, které se pojí v nedostatkem hořčíku, je celá řada. Často jsou to bolesti hlavy a migrény, svalové křeče nebo snížená odolnost vůči stresu. Dál sem patří vysoký krevní tlak, metabolický syndrom, inzulinová rezistence, časté záněty, osteoporóza, mrtvice a další.

Zdroje hořčíku? Strava často nestačí

Jsou potraviny, které ti hořčíku nabídnou hodně. Je ale potřeba dbát na jejich příjem pravidelně, a ne si „na ně jednou za čas vzpomenout“. Patří sem ořechy (hlavně mandle, kešu a para ořechy) a semínka, luštěniny, cereálie (pšenice, ječmen, oves) a pseudocereálie (pohanka, quinoa), banány, listová zelenina a avokádo. Najdeš ho i v jiných potravinách, jeho množství v nich ale může být zanedbatelné.

Pak jsou tu ještě nejrůznější doplňky stravy, což je určitě fajn volba. Jenže jakmile hořčík prochází přes trávicí trakt, může tě pěkně potrápit a prohnat směrem k toaletě. Je tu samozřejmě i otázka vstřebatelnosti. Tělo zkrátka nemusí vždycky využít všechno, co mu dodáš.

Hořčíkový olej jako vstřebatelnější alternativa

Pokud pravidelně přijímáš hořčík, ale tělo signalizuje jeho nedostatek, můžeš vyzkoušet aplikaci hořčíkového oleje. Nejlepší je pořídit si ho ve formě spreje, pravidelně ho trochu nastříkat na pokožku a jemně vmasírovat do pokožky. Funguje to. Ze stejného důvodu jsou oblíbené například koupele s epsomskou solí.

Pokud ti jde právě o vstřebatelnost a nechceš olej dávat jen na namáhaná místa, zvol si pro jeho aplikaci ty partie, kde je pokožka tenčí – třeba v podpaží, na chodidlech nebo v loketních a podkolenních jamkách.

shutterstock_1370028176.jpg

Hořčíkový olej si klidně můžeš připravit i sama doma.
Shutterstock
Vstřebávání hořčíku pokožkou je údajně efektivnější. I proto je oblíbená koupel s epsomskou solí.

Výhody hořčíkového oleje: proč by měl mít místo i ve tvojí koupelně?

Tu největší výhodu už znáš – skrze pokožku můžeš získávat hořčík, bez nějž by se tělo hlásilo o slovo klidně i nevybíravým způsobem. To ale není všechno. Dostatek hořčíku taky napomáhá vstřebávání vápníku, který je pro organismus taky dost důležitý.

S dostatkem hořčíku, který se do tvého těla vstřebá, přichází taky lepší nálada nebo pocit pohody, lepší odolnost vůči stresu, kvalitnější spánek, uvolnění svalů, snížení bolesti zad, efektivnější detoxikace organismu… A nakonec ani pokožka nepřijde zkrátka. Hořčíkový olej ti pomůže, pokud ji máš příliš mastnou, a celkově jí prospěje co do kvality.

Extra si ho zamiluješ, pokud se věnuješ sportu nebo máš namáhavou práci – ráno nebo večer ho nastříkej na zatěžovanou část těla (třeba stehna a lýtka), vmasíruj ho do pokožky a před oblékáním nech vstřebat.

Těhotným ženám zase dokáže pomoct od oteklých nohou a při nevolnostech.

Na co si dát pozor?

Po aplikaci hořčíkového oleje by tě nemělo překvapit brnění nebo mírné začervenání pokožky. Jde o známku vstřebávání a je to v pořádku. Nikdy ale hořčíkový olej nenanášej na čerstvě oholenou pokožku nebo tam, kde máš nějaké poranění, případně ekzém. A při používání taky dávej pozor na oči.

Připrav si hořčíkový olej doma

Jestli chceš příště ušetřit, zkus si hořčíkový olej vyrobit sama doma. Není to nic komplikovaného. Stačí rozmíchat polévkovou lžíci (asi 12 g) chloridu hořečnatého se 2 lžícemi vody. Nech ho rozpustit a vzniklou směs můžeš používat. Chlorid hořečnatý bez problémů seženeš v kamenných drogeriích i v e-shopech.

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5

Autor článku: redakce

Související články