Malý kočičí snář: Co znamená 8 nejčastějších snů?

www.bigstockphoto.com
|
05. 08. 2017
|
Kdykoli usínáš, vystavuješ se možnosti, že se ti bude něco zdát. Něco krásného, z čeho se jen nerada probudíš, něco hrozného nebo divného, takže na to musíš celý den myslet. Kde se sny berou a co znamenají ty nejčastější?

Co je to vůbec sen? Podle psychologů jde o iluzorní zobrazení reality, což znamená, že něco prožiješ nebo jsi svědkem něčeho, co se reálně nestalo. Sny vytváří mozek, podvědomí a nevědomí, což jsou „škatulky“ v mozku, které si, když jsme vzhůru, neuvědomujeme, nebereme je v potaz. Co ale určuje, co se nám bude zdát? A co znamenají ty nejčastější motivy? Dokážeme pomocí snů předpovídat budoucnost?

Co určuje naše sny?

Sny zdaleka nejsou neprobádanou oblastí. Vědci se o ně stále zajímají a v průběhu historie přišli například na to, že sny mohou být ovlivněny třeba vnějšími zdroji – když je ti zima, protože jsi ze sebe dokonale odkopala peřinu, můžeš zažít pořádný pocit zimy ve snu, třeba můžeš stát venku na mrazu ve spodním prádle. 

sex s kolegou

Dalšími podněty mohou být ty vnitřní – hlad, žízeň nebo třeba bolest. Pokud se ve snu plazíš po poušti a máš pocit, že umřeš žízní, možná se co nevidět vzbudíš a zjistíš, že jestli okamžitě nesáhneš po skleničce vody, tak ti bude špatně i v realitě. 

Koneckonců velkým zdrojem snů jsou naše myšlenky, příjemné i nepříjemné vzpomínky, které jako by se stále vracely, abychom je konečně vyřešili… 

Nebo mohou být sny založené na náhodě – určitě už se ti někdy zdálo něco naprosto absurdního, jako třeba že jsi jela do práce na velbloudovi. 

Nejčastější sny: nahota, sex nebo vypadané zuby

Podle odborníků se nemůže jeden a ten samý sen zdát více lidem, ale principy být stejné mohou. Tak vzniká seznam snů, které se nám zdají nejčastěji:

Smrt: to nejděsivější zas tak děsivé být nemusí. Lidé věří, že smrt ve snu předchází nějaké změně v životě – větší či menší, k životnímu posunu v pozitivním slova smyslu. To, že ve snu zemře někdo, kdo je ti blízký, může znamenat, že o něj máš z nějakého důvodu strach, aniž by sis to třeba uvědomovala.

lapač snů

Padání: pravděpodobně nemáš nad svým životem takovou kontrolu, jakou by sis přála. 

Nahota: jestli ses ocitla nahá před kolegy při pracovním mítinku, znamená to, že se v tomto prostředí cítíš zranitelná. Prozrazuje to na tebe i strach prosadit se v životě. 

Sex: toužíš po intimitě, kterou právě nemáš. Možná se také cítíš osaměle nebo bys ráda porozuměla sama sobě. Sex s konkrétním, známým člověkem nemusí nutně znamenat, že tě podvědomě přitahuje. Pokud se ti zdá například o sexu s kolegou, dost možná to znamená, že si pracovně rozumíte a pracujete spolu rádi. 

Pronásledování: je jedno, jestli utíkáš před člověkem, nebo před příšerou, kterou v realitě nikdy nepotkáš. Nejčastější výklad takového snu, kdy tě někdo nebo něco pronásleduje, je pocit ohrožení. Někdy bývá takový sen vykládán jako hrozba nebezpečí, které tě může potkat.

Zkouška: ať už jsi ze školy pryč, nebo ještě studuješ, o zkoušce se ti může zdát úplně běžně. Možná máš pocit, že jsou tvoje kroky a myšlenky někým sledovány, cítíš se být pod drobnohledem a bojíš se, že někoho zklameš. Zkouška ve snu značí tvou nejistotu v životě.

Cestování: vidíš se ve snu jet autem, autobusem, vlakem nebo cestuješ ještě jinak? Všechny způsoby cestování ve snu spojuje touha po nějaké životní změně, po pohybu kupředu. Možná ti nevyhovuje situace, v níž se nacházíš, a ráda bys „z ní odjela“.

Nemocné nebo chybějící zuby: pokud se ti zdá, že máš nemocný zub, pravděpodobně tě čekají nemalé starosti. Chybějící zub značí možnou nemoc. Když zub ve snu jen bolí, čeká tě štěstí a úspěch. Když ti zub vypadne, dost možná se dozvíš o nějakém úmrtí v bližším kruhu lidí.

noční můry

Sny se ve většině případů neplní

Často se stává, že se lidem zdá sen o něčem, co právě řeší. Vyleká je tak sen, že jejich problém nedopadne dobře. Většina snů se ale nenaplňuje, jde o shluk událostí, které se odehrají v hlavě a kterých se možná bojíme. To, že se ti v noci zdálo, že tě vyhodí z práce, neznamená, že tě opravdu a na 100 % vyhodí, pokud takovou situaci právě řešíš.

O čem se zdá nejčastěji tobě?

Související články