Cesta za miminkem: Jak probíhá umělé oplodnění?

repromeda.cz
Komerční článek
|
29. 08. 2019
|
Příběhy párů, kterým se nedaří přivést na svět miminko, slýcháme ze všech stran. Neúspěch často bolí, ale nemusí být finální – pro všechny je tu naděje.

Jsou tu reprodukční kliniky a moderní metody, které pomůžou většině párů. Asi nejznámější je umělé oplodnění, které si ale málokdo z nás dovede představit. Zajímá tě, jak probíhá? V dnešním článku si ho projdeme od prvního setkání s lékařem až k miminku.

První seznámení

Reprodukční kliniku ti může doporučit tvůj gynekolog, rozhodnout se pro ni můžete ale i sami s partnerem. V každém případě se na začátku seznámíte s lékařem, který o vás bude pečovat. Ten zjistí, co vás trápí, zeptá se na podrobnosti, na nemoci v rodině a podobně.

Na dobré klinice se nemusíš bát nemocničního prostředí ani nepříjemného výslechu. Brněnskou a ostravskou kliniku Repromeda klientky popisují jako vyloženě domácké prostředí s příjemnými lékaři.

Potom vás s partnerem čekají vyšetření, aby lékaři zjistili, kde je problém. Například vyšetření kvality spermatu není od věci, ani když miminko teprve plánujete – díky němu muž ví, že je v pořádku, a případné problémy může řešit včas.

repro_clanek2.jpg

Umělé oplodnění dnes už není nic výjimečného.
repromeda.cz

Budoucím maminkám pomáhají i bylinky

Možná tě to překvapí, ale ne vždycky sáhnou lékaři rovnou po umělém oplodnění. V Repromedě nejdřív vyhodnotí, jaká léčba bude ve vašem případě nejlepší. Často si na pomoc berou i tradiční čínskou medicínu.

Tradiční metody pomůžou ženě k vnitřní rovnováze, která ji fyzicky i psychicky připraví na těhotenství. Některé budoucí maminky využívají akupunkturu nebo bylinky ještě předtím, než se rozhodnou pro umělé oplodnění, jiné s jejich pomocí podporují „západní“ léčbu v jejím průběhu.

Miminko ze zkumavky

Teď se dostáváme k samotnému umělému oplodnění.

Před odebráním vajíček tě čeká hormonální stimulace. Může to znít děsivě, ale není to nic hrozného – hormony se do těla vpravují nebolestivými injekcemi. Po stimulaci přijde odebrání vajíček.

Lékaři neodeberou jedno, ale rovnou několik. Zdravá vajíčka spojí se spermiemi tvého partnera, a tak je oplodní. Vznikne několik embryí, které lékaři několik dní kultivují a pozorují. V Repromedě je to 5 dní, po kterých dokážou vybrat nejvhodnější embryo.

Budoucí miminko na cestě k mámě

Většina reprodukčních klinik přenese do těla budoucí maminky několik embryí zároveň. Tím se ale zvyšuje pravděpodobnost rizikového několikačetného těhotenství, navíc se neví, která embrya jsou zdravá a mají největší šanci uchytit se.

V Repromedě na to jdou jinak: embryím provedou genetické testy, díky kterým zjistí, která mají největší šanci a nehrozí jim onemocnění, jako je například Downův syndrom. Ze zdravých embryí vezmou jedno, které přenesou do těla budoucí maminky. Zbylá zamrazí pro případ, že by se první neuchytilo nebo že by pár chtěl v budoucnu další miminko a nemohl ho přivést na svět přirozenou cestou.

Dvě čárky!

Zhruba po 10–14 dnech si můžeš udělat těhotenský test. Většina maminek, které podstoupily umělé oplodnění, říká, že počkat těch deset dní bylo neuvěřitelně těžké – tolik se těšily na miminko! Ale dvě čárky na testu je za čekání odměnily.

A co dál? Dál chodíš na pravidelné prohlídky, při kterých lékař kontroluje, jestli je všechno v pořádku. Pokud ano, můžeš se těšit na rostoucí bříško a miminko.

Co by tě ještě mohlo zajímat?

Řada párů, které si přejí miminko, se ptá na následující otázky. Proto jsme na ně připravili odpovědi.

Po jak dlouhém snažení o miminko je dobré zajít na reprodukční kliniku?

Čím dřív, tím líp, zvlášť s postupujícím věkem. Šance otěhotnět se postupně snižuje, a tak je dobré začít s léčbou co nejdřív. Podle MUDr. Kateřiny Veselé, PhD., stále roste věk prvorodiček, které jsou také častěji klientkami reprodukčních klinik. A nejčastěji prý páry litují toho, že s léčbou nezačaly dřív.

U mladší ženy nemusí ještě rok „snažení“ nic znamenat, vyšetření je ale vhodné i v případě, že miminko teprve plánujete. Budete dopředu vědět, jestli jste s partnerem kompatibilní a jestli miminku nehrozí nějaká dědičná nemoc, o které ani nemusíte vědět.

Hradí umělé oplodnění pojišťovna?

Některé zákroky ano, jiné ne, také záleží na pojišťovně a věku budoucí maminky – pojišťovny zpravidla hradí umělé oplodnění do 39 let. Obecně se dá říct, že vám pojišťovna zaplatí 40–60 % výdajů.

Jaká je pravděpodobnost, že se embryo uchytí?

Přibližně 57 % u jednoho embrya. Protože ale lékaři připraví několik embryí, pravděpodobnost se výrazně zvyšuje.

Jestli tě zajímají podrobnosti nebo cokoliv dalšího o tom, jak to funguje na reprodukční klinice, mrkni na stránky Repromedy. Najdeš tam povídání o různých typech léčby, časté dotazy i příběhy párů, kterým se podařilo přivést na svět malý kousek štěstí. 

Související články