TOP 10: Nejlepší muzea v Praze a tipy, co v nich vidět

pexels.com
|
16. 08. 2017
|
Že v muzeích kraluje všudypřítomná nuda a pravidelným návštěvníkem je prach, který sedá na několik desítek, ba i stovek let staré exponáty? Tak to jsi ještě nebyla v netradičních pražských muzeích, kde nehrozí nuda ani nezajímavé exponáty.

Pojď s námi nakouknout do tajů historie českého granátu, Lega nebo čokolády. Sbíhají se ti sliny a tají dech? A to ještě nevíš, že tě během našich toulek vezmeme za slavnými světovými celebritami, mezi poštovní doručovatele nebo strážce zákona. Připravena? Výborně! Naše krasojízda právě začíná!

Národní muzeum

Nemůžeme začít ničím jiným než nejznámějším muzeem Prahy, potažmo České republiky. Národní muzeum – to není jen monumentální stavba v samotném srdci Václavského náměstí. Málokdo ví, že k němu patří řada staveb a tematických muzeí v celé České republice.

 • V čem je specifické: Jde o největší a nejnavštěvovanější muzeum v ČR.
 • Webové stránky: http://www.nm.cz/

Muzeum Grévin

Muzeum Grévin patří bez uzardění mezi nejzábavnější muzea našeho hlavního města i celého Česka. Hojně navštěvované muzeum voskových figurín ukrývá známé české osobnosti, které daly Praze její bohatou kulturu, nádherné ulice i monumentální památky. Kromě toho ale narazíš i na zahraniční celebrity, o které tu rozhodně není nouze. Muzeum se nachází jen pár kroků od Staroměstského náměstí.

Muzeum českého granátu

Kdo by ho neznal? Jeho temně rudá barva fascinuje obyčejný lid, ale i panovníky a celebrity již po staletí. Není se tak čemu divit, že u nás má tradiční český granát vlastní muzeum. Seznámit se v něm můžeš se šperky a okouzlujícími kolekcemi, které jsou zdobeny českými granáty, ale i s jejich léčivou silou.

Muzeum Lega

V samotném srdci pulzujícího centra Prahy najdeš soukromé muzeum Lega, které potěší a zaujme děti i dospělé. Ačkoli jde o soukromou výstavu, nečekej pár panáčků a jeden domek z barevných kostek. Muzeum je svou rozlohou a počtem exponátů největší nejen v ČR, ale i v Evropě. Součástí expozice je průřez historií Lega od jeho počátků až do současnosti.

 • V čem je specifické: Na ploše 340 m² je asi 20 expozic poskládaných z více než 1 000 000 kostiček lega.
 • Webové stránky: https://www.muzeumlega.cz/

První české muzeum čokolády – Čokoládový dům

Nádech, výdech! Pokud nejsi zrovna v dietě, vzhůru do tohohle domu rozkoše! Muzeum čokolády najdeš na ulici Oldřichova 20 (Praha 2). Kromě čokoládové historie se seznámíš s jednotlivými druhy čokolády, ale i sladkými exponáty. A když budeš moc hodná (a hladová), můžeš se dokonce zúčastnit čokoládových orgií a ochutnávaček.

Muzeum Karlova mostu

Druhý nejstarší kamenný most si jistě zaslouží své muzeum. Pokud se chceš seznámit s historií jeho výstavby, ale i pikantnostmi, které samotnou realizaci mostu provázely, teď už víš, kam zamířit. Muzeum najdeš na Křižovnickém náměstí a základní vstupné do něj činí 99 korun.

 • V čem je specifické: Součástí expozice je i model Karlova mostu, díky kterému si můžeš prohlédnout všechny fáze jeho výstavby.
 • Webové stránky: http://www.muzeumkarlovamostu.cz/

Poštovní muzeum

„Jede, jede poštovský panáček, jede, jede poštovský pán. Má vraný koníčky, jako dvě rybičky, jede, jede do Rokycan.“ Náš poštovský panáček přijel až do Prahy – konkrétně to poštovního muzea, ve kterém tě překvapí nespočet zajímavých unikátů, mezi nimiž nechybí ani nejstarší světové známky či telefonní seznamy.

 • V čem je specifické: Unikátní sbírky muzea byly v roce 2002 zapsány do Centrální evidence sbírek Ministerstva kultury České republiky jako součást kulturního dědictví České republiky.
 • Webové stránky: https://www.postovnimuzeum.cz/

Muzeum Policie České republiky

Jedinečná možnost, jak nahlédnout do historie obranných složek státu, seznámit s jejich náplní práce a s technologiemi, tě čeká v muzeu Policie České republiky. Jednotlivé expozice mapují vývoj obranných složek od historie až po současnost.

 • V čem je specifické: Součástí muzea jsou prohlídkové sály – místnosti věnované určité policejní problematice.
 • Webové stránky: http://www.muzeumpolicie.cz/

Apple muzeum

Nedáš dopustit na produkty Apple? A co kdybys měla možnost naplno prožít inspirativní životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse? Zamiř do pražské Pop Art Gallery na Praze 1.

Muzeum hlavního města Prahy

Naši krasojízdu zakončíme Muzeem hlavního města Prahy, které mapuje jednotlivá historická období vzniku a rozvoje našeho hlavního města. Kromě vzácného Langweilova modelu Prahy se můžeš těšit na další významné historické unikáty.

 • V čem je specifické: Antonín Langweil vyrobil unikátní model Prahy z prachobyčejné papírové lepenky.
 • Webové stránky: http://www.muzeumprahy.cz
Související články