Tipy na podzimní detox. Jak a proč se do něj pustit?

Zelenina je často součástí detoxikační kúry.
23. 09. 2017
|
Je tu podzim. Před obdobím, kdy tělo od přírody dostává trošku zabrat zimou, větší dávkou lenosti a objemnějšími porcemi jídla, se hodí trochu tělesnou schránku očistit. Zevnitř. Připravily jsme pro tebe tipy, jak takový podzimní detox provést.

Přes zimu je to jasné. Na kolo a běh to moc není kvůli studenému vzduchu a do fitka se ti nechce, protože bys do té zimy stejně musela, než bys došla do cíle. Občas si proto zacvičíš doma, ale není to nic moc. S kamarádkami se radši scházíte v teple domova nebo někde, kde se dobře najíte a napijete. A tak se v tobě hromadí toxiny, často dochází k překyselení organismu, cítíš se špatně a přidávají se k tomu i nevzhledné tukové polštáře.

Proto by měl člověk na jaře podstoupit aspoň několikadenní detoxikační kúru. A proč na podzim? Přece proto, aby tělo očistil před tím zimním náporem, který jsme popsaly výše. Máme pro tebe 5 tipů na detoxikační proces, který ti pomůže cítit se lépe fyzicky a dost možná i psychicky.

Ovoce se k detoxikaci hodí, stejně jako zelenina.
Během detoxikace vyplavíš z těla toxiny a jiné negativně působící látky.

Jablečná kúra

Pokud máš ráda jablka, tahle kúra tě nebude ani tolik bolet. Spočívá v konzumaci 1,5 kilogramu jablek po dobu 3-5 dní. Jablka musí být vždycky syrová, musíš k nim vypít aspoň 3 litry vody a přidat můžeš speciálně vyrobený bylinkový čaj z vřesu, březového listí, truskavce, měsíčku lékařského a meduňky. Tenhle čaj můžeš pít i 14 dní (samozřejmě v kombinaci s čistou vodou), jablečnou kúru tím báječně podpoříš.

Ocet jako lék

Dobrou službu ti může v rámci podzimní detoxikaci prokázat i jablečný nebo ume-ocet. Pro tyto účely vybírej spíše bio výrobky. Octová kúra by měla trvat 3 týdny. Během ní každé ráno přidej polévkovou lžíci jablečného nebo ume-octu do sklenice neperlivé vody a vypij ji.

Jablečný ocet očišťuje organismus, navíc ještě snižuje vysoký tlak a pomáhá s kožními problémy. Ume-ocet má pozitivní vliv na celý zažívací trakt a pomáhá proti únavě. A ruku na srdce – té je na podzim až až.

Zelenina kam se podíváš

Super, i když trochu náročnější, je vícedenní zeleninová a ovocná kúra. Když budeš tři dny jíst jablka, mrkev a ředkvičky, tvé tělo se úžasně pročistí. Jde jen o to, jestli máš pevnou vůli. Kromě toho se po třech dnech nemůžeš hned nacpat oblíbeným steakem s hranolky, protože by ti bylo špatně až hrůza.

Pokud chceš mít stravu v těchto dnech trochu pestřejší, přidej zeleninové šťávy – z červené řepy, z celeru nebo zelí. A nezapomeň dodržovat pořádný pitný režim, při očistě je potřeba vypít aspoň 2,5 litru čisté vody, aby se mohlo tělo odpadních látek zbavit.

Detoxikace je dobrá, ale vsaď na celkový zdravý životní styl.
Pozor! Několik dní detoxikace neznamená, že máš zase začít baštit fast food!

Pár dní v roce nikoho nespasí

Jarní i podzimní očista je pro tělo přínosná. Leckdo si ale myslí, že když po celý rok jí fastfoodové pochoutky a večer u televize běžně spořádá balení chipsů a pak na několik dní nasadí tvrdý očistný režim, že to bude jeho zdraví stačit. Věř, že nebude. Očista je skvělý krok k tomu, aby ses cítila lépe, ale aby ti tenhle pocit vydržel, musíš vsadit taky na zdravou stravu, správný pitný režim a pravidelný pohyb.

Související články