Stejně jako xylitol, o kterém už jsme psaly, je erythritol přírodní sladidlo a cukerný alkohol, tedy látka, jež se běžně vyskytuje například v ovoci, sýrech, vínu a houbách. Patří mezi sacharidy, ale v těle se na rozdíl od klasického cukru nevstřebává a neovlivňuje hladinu krevního cukru. Proto je perfektní nejen pro ty, kteří se snaží ubrat na kaloriích a cukru, ale i pro diabetiky. Jeho největším konkurentem je výše zmíněný xylitol, i ten ale za erythritolem podle odborníků lehce zaostává.
- Erythritol najdeš v potravinách pod označení E968. Všech éček se rozhodně děsit nemusíš!
Stejně jako u jiných alternativních sladidel, i tady zůstává nespornou výhodou vysoká sladivost (asi 70 % sladivosti cukru), a přitom nižší kalorická hodnota, než jakou má klasický cukr – konkrétně nulová. Zároveň se erythritol pyšní i nulovým glykemickým indexem. A zmínit musíme taky pozitivní vliv na zdraví dutiny ústní.
- Díky svým vlastnostem se erythritol bezvadně hodí i do nízkosacharidového stravování.
bigstock-pound-cake-or-angel-food-cake-352866632.jpg
Proč dát erythritolu šanci?
Pokud jsi náš článek o xylitolu četla, možná si vybavíš zmínku o jeho projímavých účincích. Ty se u erythritolu nevyskytují, pokud nepřesáhneš množství 50 g denně (některé zdroje dokonce zmiňují hranici 125 g). A spořádat za den takovou hromádku by nejspíš dalo zabrat i těm nejmlsnějším jazýčkům. U citlivějších osob může sice vyvolat pálení žáhy, nestává se to ale často.
Jak s erythritolem pracovat?
Erythritol můžeš, stejně jako xylitol, dávat všude tam, kam bys jinak dala cukr – třeba do nápojů nebo do dobrot při pečení. Tím zásadně snížíš jejich kalorickou hodnotu a sacharidovou nálož. Stačí erythritol v o něco větším množství než cukr, protože jak už bylo řečeno, má 70 % sladivost. Můžeš ale vyzkoušet dávkování 1:1, třeba tě uspokojí i to! Obecně je vhodná a doporučovaná dávka na jednu porci 10 g.
Používáš některé z alternativních sladidel? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem, které je tvé oblíbené!