Svět rumových koktejlů je ale mnohem pestřejší a nabízí řadu skvělých kombinací. Vybrali jsme pro vás receptury pěti méně známých rumových drinků, které si zamilujete na první ochutnání.
Painkiller
- 6 cl rumu Pusser‘s (nebo overproof rumu)
- 12 cl ananasové šťávy
- 3 cl čerstvé pomerančové šťávy
- 3 cl kokosového krému
Do šejkru nadávkujte led, rum, kokosový krém, pomerančovou i ananasovou šťávu a krátce, ale důkladně protřepejte. Přeceďte do sklenice typu hurricane glass, zastrouhněte muškátovým oříškem a ozdobte trojúhelníkem ananasu. Podávejte s brčkem.
Ať už název slibuje cokoliv, v lékárně tenhle drink rozhodně nehledejte. Koktejl vznikl v 70. letech 20. století na Britských Panenských ostrovech. Painkiller byl od samého začátku spjat s rumem Pusser‘s, který do roku 1970 dostávali členové britského námořnictva na příděl. Charles Tobias, majitel značky Pusser‘s, získal v roce 1979 povolení ke komerčnímu použití přídělového rumu. Když se z Painkilleru stala věhlasná záležitost, chtěl si Tobias název nechat patentovat. Bohužel v New Yorku již existoval stejnojmenný bar, a tak si nechal patentovat alespoň recepturu koktejlu.
painkiller.jpg
Hemingway Daiquiri
- 6 cl bílého rumu
- 1,5 cl likéru Maraschino
- 1,5 cl čerstvé grapefruitové šťávy
- 2 cl čerstvé limetkové šťávy
Do šejkru s ledem přidejte rum, Maraschino, grepovou a limetkovou šťávu. Důkladně protřepejte, aby se obsah dobře vychladil. Pomocí barového sítka přelijte do sklenice, ozdobte výsečí limetky nebo grepu a podávejte.
Jak už název koktejlu napovídá, legenda o jeho vzniku je spjata s Ernestem Hemingwayem. Ten se údajně jednou zastavil v havanském baru El Floridita a poručil si Daiquiri. Chutnalo mu, ale nebylo to ono. Poprosil tedy barmana, aby mu namíchal Daiquiri bez cukru, zato s dvojitým množstvím rumu. Ten mu požadovaný drink připravil a na počest ho po slavném spisovateli i pojmenoval.
Jungle Bird
- 4,5 cl tmavého rumu
- 2,5 cl Campari
- 4,5 cl ananasové šťávy
- 1,5 cl čerstvé limetkové šťávy
- 1,5 cl cukrového sirupu
Do šejkru s ledem nadávkujte všechny ingredience a důkladně protřepejte. Přes barové sítko nalijte do sklenice naplněné ledem, ozdobte plátkem ananasu a podávejte.
Jungle Bird je jedním z mála koktejlů, u kterého známe přesnou historii. Jeho vznik se datuje do roku 1973, kdy otevřel malajský hotel Kuala Lumpur Hilton. Prostor byl unikátní tím, že hosté mohli z baru pozorovat exotické ptáky ve voliéře. Bar manager Jeffrey Ong proto vytvořil koktejl Jungle Bird, který podával hotelovým hostům jako welcome drink. Servíroval jej v porcelánové nádobě ve tvaru ptáka s otvorem v ocasu. Brzy se nápoj těšil takové oblibě, že se z něj stal jeden z nejslavnějších malajsijských koktejlů.
jungle-bird.jpg
Pauline
- 4,5 cl bílého rumu
- 2,25 cl čerstvé citronové šťávy
- 1,5 cl cukrového sirupu
- 0,125 cl absintu
- 1 střik Orange Bitters
- 3 kapky solného roztoku v poměru 4:1 (20 g mořské soli na 80 g vody)
- 0,75 cl vody
Šejkr naplňte ledem, přidejte všechny suroviny a dobře protřepejte. Sceďte do vychlazených sklenic, zastrouhněte muškátovým oříškem a podávejte.
Jewel Murray, šéfbarmanka vyhlášeného koktejlového baru Gibson ve Washingtonu, dává v nabídce prostor méně známým, možná až zapomenutým koktejlům. Při tvorbě jednoho z koktejlových menu objevila se svým týmem recept na Pauline z roku 1925. A bylo jasno, který drink se dočká „nového kabátu“. Oproti původní receptuře použila bílý rum a přidala absint a Orange Bitters, takže koktejl slibuje silný aromatický zážitek. Netradiční a aktualizovaná verze Pauline rozhodně stojí za vyzkoušení.
Cotillion
- 4,5 cl bourbonu
- 1,5 cl pomerančového likéru
- 0,75 cl tmavého rumu
- 1,5 cl čerstvé pomerančové šťávy
- 1,5 cl čerstvé limetkové šťávy
Všechny přísady dobře prošejkrujte s ledem, sceďte do čisté koktejlové skleničky a podávejte.
Cotillion vznikl v jednom z nejprestižnějších nočních klubů na světě – Stork Clubu na Manhattanu. Tento silný bourbonový koktejl s kapkou rumu popíjely mnohé filmové hvězdy, aristokraté a další celebrity, které tvořily VIP klientelu baru.