Když si koupíš bulgur, získáš nalámanou a předvařenou pšenici, z níž připravíš zdravou a plnohodnotnou přílohu. Tenhle pokrm, který svým vzhledem připomíná o něco známější kuskus, se k nám dostal ze Středomoří a Turecka, ale hodně ho baští i obyvatelé Středního východu a některých afrických států. Tradičně se s ním můžeš setkat jako se součástí pilafu, taboulehu, falafelu nebo kibbehu.
Bulgur je super součást jídelníčku pro všechny s výjimkou celiaků a obecně všech, kteří se snaží vyhýbat lepku.
Co bulgur nabízí a proč je pro nás dobrý?
Bulgur je snadno stravitelná potravina, jež obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, tuky a může být i zdrojem některých vitamínů a minerálů. V porovnání s jinými, klasickými přílohami, například s rýží, obsahuje víc bílkovin, kterých máme obecně v jídelníčku málo, pokud si jejich příjem vyloženě nehlídáme.
Z vitamínů můžeme zmínit hlavně B1, B2, B3, B6 a B9, pak taky A, C a E. Z minerálů pak obsahuje hlavně vápník, hořčík, železo, fosfor, zinek a sodík.
Konečně došla řada na otázku, proč ho vůbec zkusit jíst. Látky v bulguru obsažené pozitivně působí na nervovou soustavu a taky dbá na dobrou kondici našich střev. Může být součástí prevence srdečních onemocnění, pomáhá s vyšší hladinou cukru v krvi, zlepšuje trávení a je vhodný i při dietách – především díky vláknině, která navozuje pocit sytosti.
bigstock-bulgur-dish-idea-and-recipe-b-251588266.jpg
3 recepty, s nimiž můžeš bulgur poznat
Nalákaly jsme tě? Připrav si bulgur podle některého z těchhle receptů a zjisti, jestli je to pro tebe to pravé ořechové. Mimochodem – bulgur můžeš buď namočit ve vodě v poměru 1:2 (aspoň na hodinu), nebo ho můžeš zvolna povařit (zhruba 10-15 minut). Případně je ještě možné povařit ho 5 minut a pak ho nechat pod pokličkou odstát, a to 15-20 minut.
Se šunkou a sýrem
Bulgur je vynikající jako součást zeleninového salátu. Teď si to názorně ukážeme.
Co potřebuješ: hrnek uvařeného bulguru, salátovou okurku, 3 papriky (zvol každou jiné barvy, ať je výsledná dobrota pestřejší), 5 rajčat, 100 g kvalitní šunky, tvrdý sýr (množství podle tvých preferencí), sůl, pepř a olivový olej
Jak na to?
- Pokud už máš uvařený bulgur, můžeš rovnou nakrájet zeleninu na malé kostičky.
- Sýr nastrouhej nahrubo a šunku pokrájej na nudličky/plátky.
- Všechno smíchej v jedné míse, zakápni olivovým olejem.
- Přidej pepř a sůl podle chuti, dobře promíchej a je to!
Je libo kuskus? Vyzkoušej ho s tuňákem. Na tuhle dobrotu už nedáš dopustit!
Ostré bulgurové placičky
Co potřebuješ: 200 g bulguru (v syrovém stavu), 100 g sýru feta, vejce, 2 lžíce hladké mouky, 2 jarní cibulky, lžíci chilli, 200 ml bílého jogurtu, sůl, špetku kypřicího prášku a olivový olej
Jak na to?
- Připrav si bulgur. Až bude hotový, smíchej ho s nadrobno pokrájeným sýrem, vajíčkem, moukou, najemno nasekanou cibulkou a kypřicím práškem.
- Přidej trochu soli, dobře promíchej a vytvaruj menší placičky.
- Ty pak osmahni na trošce olivového oleje.
- Smíchej si jogurt s chilli podle chuti, místo chilli můžeš zkusit třeba i česnek.
- Na každou placičku pak dej trošku jogurtu. Hotovo!
Na sladko – s ovocem a medem
A jde to dokonce i na sladko. A je to vynikající!
Co potřebuješ: 30 g bulguru, lžičku másla, lžíci medu, špetku soli, skořici, 70 ml jahodového kefíru, bílý jogurt, čerstvé ovoce podle chuti a trošku vody na podlití
Jak na to?
- Bulgur nech zpěnit na másle.
- Přidej k němu špetku soli a skořici v množství podle sebe.
- Zvlášť si nech rozpustit lžíci medu, pak ho přidej k bulguru.
- Přilij ochucený kefír a trošku vody, přiveď směs k varu.
- Přiklop směs pokličkou a nech bulgur nabobtnat.
- Dobrotu servíruj ve skleničce – vytvoř jednu vrstvu bulguru, druhou vrstvu udělej z ovoce (třeba z borůvek nebo malin), třetí vrstva pak bude z jogurtu. Hotovo!
Máš ráda bulgur? Dej nám v diskuzi pod článkem vědět, jak si ho připravuj nejradši!