Šarlatán: Ivan Trojan jako bylinkář a homosexuál v dobách, kdy se nic neodpouštělo

FB filmu Šarlatán
|
22. 08. 2020
|
Jestli si občas ráda zajdeš do kina a ráda zhlédneš český film, máme pro tebe tip na jeden, který při troše tvých znalostí nabyde nečekaných rozměrů. Mezi pochybnými komediemi s trapnými pokusy o humor příjemná změna.

Šarlatán šel do kin teprve 20. srpna a na ČSFD má zatím 77 % a poměrně skeptické reakce. Uznáváme, že to není film pro každého, zvlášť pak ne pro někoho, kdo očekává strhující děj od začátku až do konce. Jde o životopisné drama inspirované životem léčitele a znalce bylin Jana Mikoláška.

Podivuhodná postava českého léčitelství

Jan Mikolášek se narodil v roce 1889 v zahradnické rodině a svou schopnost léčit vnímal jako dar od boha, nicméně prošel i vzděláním ve Vídni. Na jeho diagnostiku z moči čekaly denně zástupy lidí před domem s ordinací a jeho léčení spočívalo v ordinování bylinných směsí. Působil v Třebechovicích pod Orebem, Jenštejně a v Hradečně u Kladna. Výjimkou nebyl rozbor moči zasílaný nemocnými poštou.

K jeho významným pacientům patřila třeba spisovatelka Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský, za protektorátu Martin Bormann (vedoucí kanceláře Adolfa Hitlera) nebo československý prezident Antonín Zápotocký. Tomu údajně zachránil nohu před amputací kvůli sněti.

Jan Mikolášek byl Zápotockého chráněncem, nicméně po jeho smrti se všechno změnilo. Došlo k vykonstruování procesu, v němž léčitel přišel o svůj majetek a na pět let i o občanská práva a svobody. V roce 1964 byl propuštěn z vězení. Samozřejmě nesměl dál léčit, i když si to podle dostupných informací občas „dovolil“, ovšem jen dálkově. Léčitel zemřel v roce 1973.

screenshot.3.jpg

Jan Mikolášek léčil například vedoucího kanceláře Adolfa Hitlera nebo československého prezidenta Antonína Zápotockého.
youtube.com
Léčitel a znalec bylin neměl zrovna jednoduchý život.

Šarlatán měl perfektní obsazení a chytil za srdce

Do role Jana Mikoláška vybrala režisérka Agniezska Holland skvělého Ivana Trojana, který by snad dokázal zahrát i… No, nejspíš kohokoli. Druhou důležitou rolí ve filmu je František Palko, kterého tu ztvárnil slovenský herec Juraj Loj (mimochodem – partner Zuzany Kanócz, kterou si určitě pamatuješ jako Lauru z Románu pro ženy). Obě postavy byly snadno uvěřitelné a tak nějak k sobě pasovaly, a to vždycky – při hádkách, souznění i hraném homosexuálním styku nebo jiných důvěrnostech. A zmínit musíme i mladého Josefa Trojana, který si zahrál mladého Mikoláška. 

Mikolášek byl ve filmu ztvárněn jako muž na svém místě, který dobře ví, co dělá. Vládl kolem něj ale kult osobnosti a bylo patrné, že on musí mít pravdu a musí mít navrch. V soukromí byl poněkud despotický a sobecký, což kontrastovalo například s tím, že sám dával matkám peníze na to, aby mohly vzít své děti na ozdravný pobyt k moři.

V Šarlatánovi přichází Mikolášek na to, že rostliny a byliny, které z rodinného zahradnictví zná, dokážou pomáhat (nebo škodit). Učil se u postarší léčitelky, za kterou rovněž chodila spousta lidí, aby jim stanovila diagnózu z moči. Pokus s bylinkami a snětí neprovedl na prezidentovi, nýbrž na své sestře, které amputace nohy hrozila.

Protože si ale Šarlatán žil dobře, zákonitě se muselo něco pokazit, jak už to tak v minulém režimu bylo. Jednoduše si pro něj došli, zatkli a hrozili mu trestem smrti za to, že nesprávnou diagnózou schválně, jako vyvrhel, zapříčinil smrt dvou angažovaných komunistů, kterým měl dělat rozbor moči na dálku.

Když ale Šarlatánův právník pátral po dvou obětech, zjistil, že na adrese, na níž měl jeden z otrávených mužů bydlet, nebydlel. A dovtípil se… Protože ale mladý právník dobře věděl, že vyrukovat s tímhle faktem u soudu by mu zničilo kariéru a možná i život, svěřil se s tím jen Mikoláškovi.

Dál už pokračovat nemůžeme, protože když dojde na soudní proces, je to jedno velké překvapení. Zajdi si na to do kina!

Který český film máš nejradši? Viděla jsi Šarlatána, nebo se na něj chystáš? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!

Související články