Ještě větší ochrana: dej do roušky filtr do vysavače

pixabay.com
|
11. 04. 2020
|
Česko šije roušky. Z triček, prostěradel, utěrek, ale třeba i papírových ubrousků nebo kapesníků. Rouška sice před virovou nákazou nechrání jejího výrobce, může ale aspoň částečně ochránit jeho okolí. Jak na to, aby byla ještě účinnější?

Rouška by měla mít kapsičku

Pokud vyloženě nešiješ obyčejnou skládanou ústenku, ale klasickou bavlněnou roušku, dej si tu práci a obětuj pár minut času na ušití speciální kapsičky, do které vložíš vyměnitelný filtr. Je jedno, jestli půjde o papírový kapesník nebo jinou netkanou textilii. Pokud ale máš po ruce látkový sáček z vysavače s moderním HEPA filtrem, sáhni po něm!

Proč právě sáček do vysavače?

Moderní látkové sáčky do vysavače podle studií a statistik zajišťují několikanásobně účinnější filtraci než klasické papírové kapesníky nebo kuchyňské utěrky. Díky kompaktní struktuře vláken se mohou pochlubit vysokou pevností a odolností proti protržení. Právě díky těmto vlastnostem se skvěle hodí jako filtry do ručně vyrobených roušek.

bigstock-vacuum-cleaner-sms-dust-bag-cl-303424594.jpg

Filtr do vysavače má vysokou účinnost.
bigstockphoto.com
Jak vylepšit roušku? Každý den objevujeme něco nového.

Vyměň kapesníčky za filtr z vysavače

Namísto kapesníčků můžeš do kapsičky roušky vložit několikrát přeložený filtr z vysavače. Ten ale není možno opakovaně čistit, proto jakmile rouška navlhne, je potřeba vyměnit ho za nový. Ve finále se ti tak může takhle ochrana docela prodražit. Navíc sehnat některé (účinnější) druhy sáčků do vysavačů může být v současné situaci problém. Z netkané textilie, která se pro výrobu sáčků používá, se totiž šijí i ústenky pro lékařský personál a tím pádem je materiál špatně dostupný.

Rouška bez šití a ve čtyřech jednoduchých krocích

Pokud si chceš vyrobit jednorázovou roušku přímo z filtru do vysavače, bude tě to stát asi dvě minuty času a trochu trpělivosti. Potřebovat budeš jeden sáček do vysavače, klasické gumičky, kancelářskou sponku a sešívačku. Z jednoho sáčku vyrobíš až čtyři roušky. Jak na to? Je to jednoduché:

1. Sáček rozstříhej na čtvrtiny a každou z nich rozevři.

2. Do středu vzniklé kapsy, v místě, kde bude rouška překrývat nos, vlož otevřenou kancelářskou sponku. Přehni přes ni lem textilie a pomocí sešívačky zajisti tak, aby neměla tendenci vyklouznout.

3. V místech švů stejným způsobem upevni i gumičky.

4. Vzniklou roušku pak nasaď na ústa a oblast okolo nosu a dotvaruj podle potřeby.

Sehnala jsi účinné respirátory, nebo jsi odkázána na domácí roušky? Dej nám vědět do diskuze pod článkem.

Související články