Ložnice by měla být oázou klidu

matracesembella.cz
Komerční článek
|
07. 10. 2020
|
Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů - zlepšením pohodlí spánku zlepšujeme pohodlí našeho života. Přinášíme několik užitečných tipů na zlepšení spánkové hygieny.

Ložnice by měla být oázou klidu, místem odpočinku, kde není slyšet žádný vnější hluk. Stěny a design interiéru by měly být udržovány v tlumených odstínech šedé nebo jiných neutrálních barev Správná teplota v místnosti je také velmi důležitá. Optimální teplota pro adekvátní spánek je 18 stupňů C. Je také důležité místnost zatemnit, protože i to nejmenší množství světla může spánek narušit. Vhodné jsou těsné žaluzie v oknech nebo zatemňovací závěsy.

Vyberte si správnou matraci

Výběr správné matrace pro spaní je nesmírně důležitý, protože spaní na nepohodlné matraci znamená, že během spánku máte sklon padat ze strany na stranu. Je to přirozená reakce těla na nepohodlné podmínky. Časté změny polohy způsobují horší kvalitu spánku a také narušují spánkové cykly. Při výběru matrace se vyplatí investovat do ověřeného produktu. Kvalitní pěnová matrace se nedeformuje ani po několikaletém používání. Na kvalitní matraci se tělo bude cítit tak pohodlně, že nebude problém převrátit se ze strany na stranu. Spánek bude klidný a nerušený.

bigstock-rest-sleeping-comfort-and-pe-228814405.jpg

Znáš základy spánkové hygieny?
bigstockphoto.com

Před spaním nejezte

Večeři byste měli konzumovat nejpozději 4 hodiny před spaním (v noci by měl trávicí systém spát, nikoli pracovat a játra se regenerovat). Kávu si dopřejte nejpozději v 16 hodin odpoledne. Pokud máte problémy se spánkem, je dobré se odpolední kávy vzdát a vyměnit ji za černý nebo zelený čaj. Naopak pokud nemůžete usnout, vyzkoušejte si dát šálek teplého mléka s medem, bylinkový čaj nebo kousek čokolády.

Vypněte elektroniku

Nejpozději hodinu před spaním je vhodné přestat používat elektronická zařízení jako telefon, počítač, televizor. Když se slunce nakloní na západ, aktivuje se malá struktura v mozku (epifýza) a začne uvolňovat melatonin, což je jeden z klíčových faktorů regulujících cykly spánku a bdění. Vysokoenergetické světlo vyzařované elektronickými zařízeními (například počítačem) zastavuje v mozku produkci melatoninu. V důsledku toho je narušen cyklus spánku-bdění (tělo je neustále ve střehu a vzhůru). Nejlepším řešením je nemít v ložnici žádnou elektroniku.

Jděte do postele a vstávejte ve stejnou dobu

Tělo má rádo rutinu - má vnitřní hodiny, se kterými je vhodné se naučit pracovat. Ve výsledku bude přirozený cyklus spánku a bdění fungovat efektivněji a zajistí vám pravidelný a kvalitnější spánek. Také si dopřejte každý den stejný rituál - procházka, lehká četba na dobrou noc nebo koupel vás uklidní a připraví na kvalitní spánek.

Nepřehánějte to s odpoledním spánkem

V případě nespavosti byste měli omezit odpolední zdřímnutí a dodržovat pevnou dobu spánku. Pokud musíte jít spát během dne, omezte se na jedno 45minutové zdřímnutí v časných odpoledních hodinách.

Související články