Stříbrné náušnice – elegance pro každou příležitost

alza.cz
Komerční článek
|
20. 12. 2023
|
Stříbrné náušnice jsou oblíbené pro svou jednoduchost, eleganci a schopnost doplnit téměř jakýkoliv outfit. Stříbro je materiál, který se snadno kombinuje s různými styly, od každodenního nošení až po speciální příležitosti. V tomto článku se zaměříme na to, proč by stříbrné náušnice neměly chybět také ve vaší šperkovnici.

Význam stříbra ve špercích

Stříbro, jeden z nejstarších známých kovů, má v historii šperkařství významné místo. Jeho použití sahá až do starověku, kde bylo ceněno v civilizacích jako Řecko, Řím a Egypt pro svůj lesk a symbolický význam. Ve starověkém Egyptě byly stříbrné šperky dokonce považovány za vzácnější než ty zlaté.

V období středověku a renesance se stříbro stalo ještě populárnější, zejména mezi šlechtou a bohatými obchodníky v Evropě. Stříbrné šperky a předměty denní potřeby, jako jsou nádobí a příbory, byly běžným znakem bohatství a vkusu. V této době se také rozvinuly různé techniky zpracování stříbra, včetně filigránu a gravírování, což umožnilo vytvářet stále složitější a detailnější designy.

r61v93x74k694pk.png


alza.cz

V 19. století, během průmyslové revoluce, se stříbro stalo dostupnějším pro širší vrstvy obyvatelstva díky jeho masové výrobě. To vedlo k rozšíření stříbrných šperků a předmětů mezi střední třídou. V této době se také objevily nové styly a designy, které odrážely měnící se vkus a módní trendy.

Ve 20. století designéři začali experimentovat s jednoduchými, ale elegantními tvary, což vedlo k vytvoření mnoha ikonických stříbrných šperků, které jsou populární dodnes.

Dnes je stříbro stále vysoce ceněno ve šperkařství a umění. Je oblíbené pro svou univerzálnost, dostupnost a schopnost doplnit jakýkoliv styl, od tradičních až po moderní designy. Stříbrné šperky, a zejména náušnice, zůstávají důležitým a oblíbeným prvkem osobního vyjádření a stylu.

dgt5e2ijbyrz460.png


alza.cz

Proces výroby stříbrných náušnic

Stříbrné náušnice jsou nejen krásným doplňkem, ale také výsledkem sofistikovaného řemeslného umění. Výroba stříbrných náušnic začíná výběrem správného typu stříbra. Nejčastěji se používá sterlingové stříbro, které obsahuje 92,5 % čistého stříbra a 7,5 % jiných kovů, obvykle mědi, což zvyšuje jeho pevnost. Existují i další typy, jako je Britannia stříbro s vyšším obsahem čistého stříbra nebo Argentium stříbro, které je odolnější proti poškrábání a oxidaci díky přídavku germania.

Proces výroby náušnic je uměním samo o sobě. Začíná návrhem, kde se určují styl, velikost a detaily náušnic. Poté se stříbro taví a formuje do požadovaného tvaru. Následuje fáze detailní práce, náušnice se brousí, zdobí a gravírují. Nakonec se pečlivě leští, aby získaly svůj charakteristický lesk.

Kromě estetických aspektů má stříbro i zdravotní přínosy, zejména pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergiemi. Stříbro je známé svými hypoalergenními vlastnostmi, což znamená, že je méně pravděpodobné, že by vyvolávalo alergické reakce. Proto jsou stříbrné náušnice ideální volbou pro ty, kteří mají alergii na jiné kovy.

inhyhi6uwxt8mqk.png


alza.cz

Popularita stříbrných náušnic v současné módě

Stříbrné náušnice se staly stěžejním prvkem v módním průmyslu, a to nejen pro jejich klasický vzhled, ale i pro jejich schopnost adaptace na neustále se měnící trendy. V posledních letech jsme byli svědky návratu minimalistických designů, kde stříbrné náušnice hrají klíčovou roli díky své jednoduchosti a eleganci. Na druhou stranu, v éře maximalismu se stříbrné náušnice objevují v odvážných a výrazných designech, které zdůrazňují osobitost a odvahu nositele.

Stříbrné náušnice jsou oblíbeným výběrem mnoha celebrit, což přispívá k jejich popularitě. Například ikony jako Emma Watson nebo Rihanna nosí stříbrné náušnice na různých veřejných akcích, což ukazuje, jak mohou tyto šperky doplnit jakýkoli vzhled, od elegantního až po avantgardní.

Jak vybrat ty pravé?

Při výběru stříbrných náušnic je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které vám pomohou najít ten správný pár, který bude odpovídat vašemu stylu a potřebám.

 • Podle příležitosti: Pro formální události jsou ideální stříbrné náušnice s drahokamy nebo perlami, které přidávají luxusní vzhled. Pro každodenní nošení jsou skvělou volbou jednoduché stříbrné kruhy nebo drobné náušnice.

 • Podle tvaru obličeje: Vyberte náušnice, které lichotí vašemu obličeji. Například pro obličej ve tvaru srdce jsou ideální náušnice, které se rozšiřují směrem dolů, zatímco oválnému obličeji budou slušet všechny tvary a velikosti.

 • Podle osobního stylu: Zvažte svůj osobní styl a preference. Milujete-li vintage vzhled, můžete zvolit stříbrné náušnice ve stylu Art Deco. Pro moderní a minimalistický vzhled jsou ideální jednoduché geometrické tvary.

gxuwx3kpyqbhsft.png


alza.cz

Popularita stříbrných náušnic roste i u mužů

V dnešní době je nošení náušnic muži stále více přijímáno a stává se běžnou součástí mužské módy. Tento trend překračuje tradiční genderové normy a otevírá dveře k většímu vyjádření osobního stylu a individuality.

V minulosti totiž nosili muži náušnice v mnoha kulturách po celém světě, od starověkých válečníků až po námořníky a byly symbolem statusu nebo odvahy. V současné době jsou náušnice populární mezi muži všech věkových skupin a sociálních vrstev. Celebrity, sportovci a umělci často nosí náušnice jako součást svého veřejného image, což pomáhá normalizovat tento trend v širší společnosti.

Jak správně pečovat o stříbrné náušnice?

Správná péče o stříbrné náušnice je klíčová pro zachování jejich krásy a lesku. Stříbro je kov, který může časem oxidovat a ztmavnout, zejména když je vystaveno vzduchu a určitým chemikáliím. Zde je několik kroků, jak o stříbrné náušnice pečovat:

 • Jemné čištění: Pro běžné čištění použijte měkký hadřík, jako je mikrovlákno nebo speciální hadřík pro stříbro. Jemně otřete náušnice, abyste odstranili prach a otisky prstů.

 • Hloubkové čištění: Pro odstranění zoxidované vrstvy použijte jemný čisticí prostředek pro stříbro. Můžete také použít domácí roztok, například pastu z jedlé sody a vody. Naneste pastu na náušnice, jemně je vyčistěte měkkým kartáčkem (například zubním kartáčkem s měkkými štětinami) a poté opláchněte čistou vodou.

 • Speciální čisticí prostředky: Pro hlubší čištění můžete použít speciální čisticí roztoky nebo ponořovací lázně určené pro stříbrné šperky. Dbejte na to, aby tyto prostředky nebyly příliš agresivní, zejména pokud jsou náušnice zdobené drahokamy.

Uchovávání stříbrných náušnic

 • Suché a tmavé místo: Uchovávejte stříbrné náušnice v suchém a tmavém prostředí, aby se zabránilo oxidaci. Ideální je použití šperkovnice s protiokysličovací ochranou.

 • Oddělené uchovávání: Každý pár náušnic uchovávejte odděleně, aby se zabránilo poškrábání. Můžete použít měkké sáčky nebo oddělené přihrádky ve šperkovnici.

 • Antioxidační materiály: Pro extra ochranu můžete do šperkovnice vložit antioxidační papíry nebo sáčky, které pomáhají zabránit oxidaci.

Prevence poškození

 • Vyhněte se chemikáliím: Při nošení stříbrných náušnic se vyhněte kontaktu s chemikáliemi, jako jsou parfémy, vlasové spreje a čisticí prostředky. Tyto látky mohou urychlit oxidaci stříbra.

 • Noste je správně: Náušnice si připněte až po aplikaci make-upu a parfému a sundejte je jako první, než se odličujete nebo umýváte.

 • Vyhněte se vlhkosti: Nenechávejte stříbrné náušnice v koupelně nebo jiných vlhkých prostředích a vyhněte se nošení při sprchování nebo plavání.

Související články