Jak se zbavit skvrn od potu? Pomáhá citrón nebo aspirin

bigstockphoto.com
|
04. 03. 2021
|
Vsadíme se, že se skvrnami od potu zápasila snad každá z nás. Oblíbené bílé tričko nebo milovaná halenka, která se hodila na každou příležitost, se kvůli nim odporoučela.

A to navždycky. Stejně jako barevné svršky kvůli bílým flekům od deodorantu nebo antiperspirantu. My se ale zaměříme na bílé oblečení a ty nevzhledné žluté skvrny, kvůli kterým může být i ten sebekrásnější a sebestylovější kousek šatníku během několika nošení na odpis.

Víš, že pot sám o sobě vůbec není žlutý? Je čirý a ani nezapáchá. Zápach a zbarvení je způsobeno až kontaktem s bakteriemi, které se drží na kůži (a v horším případě se stíhají i množit). Proto je základem úspěchu pravidelná hygiena (a tím nemyslíme 1x týdně). Doplnit to pak může deodorant – většina z nich má antibakteriální složky.

bigstock-woman-running-asphalt-road-sum-395136317.jpg

Fleků se zbavíš třeba pomocí soli nebo citrónu.
bigstockphoto.com
Bílé oblečení je krásné, elegantní a nadčasové. Jen je třeba s ním umět zacházet.

Triky na bílé prádlo, které by sis měla pamatovat

Než zase hodíš další bílý kousek do koše na odpadky místo na prádlo, zkus tyhle triky. Jsou prověřené a můžou pomoct i tobě.

Někdy stačí namočit tričko nebo halenku (nebo třeba ložní prádlo, protože skvrny od potu se můžou objevit i na něm) do vody s pracím gelem na dlouhé hodiny a pak ho vyprat.

Jindy pomůžou speciální odstraňovače skvrn, ale zkušenosti příliš nehovoří s jejich prospěch. S některými napáchanými škodami si poradí docela hravě, s jinými vůbec.

Osvědčené je taky použití soli. Hrst jí rozmíchej v litru vody, svršek do roztoku namoč, a až se skvrna vytratí, hned ho vyper v pračce, jak jsi zvyklá.

Pomáhá taky citrónová šťáva nebo kyselina citrónová. Stačí rozmíchat 10 g v litru horké vody a pak hodinu nechat oděv namočený. Hned po tom ho vyper v pračce.

Vyzkoušet můžeš i pastu z vody a jedlé sody. Smíchej obě složky, natři pastu na poškozený kousek látky, po hodině ji spláchni a látku vyper.

O něco silněji působí jedlá soda s peroxidem vodíku. Sežeň si jeho 3% verzi a smíchej stejné množství sody a peroxidu. Směs nanes na skvrny a promni. Jakmile fleky zmizí, hoď svršek do pračky nebo ho vyper v ruce.

Pozor, ve hře je i aspirin! Když rozdrtíš dvě tabletky a smícháš je s 50 ml horké vody a roztok necháš na látce působit dvě hodiny, budou se dít věci. Pak ji hned vyper.

A nakonec je tu ještě ocet, na který jsi určitě čekala už od začátku. Litr teplé vody a 3 lžíce octa taky pomáhají, jen v tomhle roztoku nech svršek namočený přes celou noc a pak ho hoď do pračky.

Potíže s potem? Možná stačí změnit životosprávu

Potit se je přirozené, ale právě skvrny na oblečení nebo zápach nás žene od jednoho řešení ke druhému. Mnohdy však stačí změnit životosprávu, hlavně jídelníček – nejíst tolik kořeněných jídel, omezit alkohol, tabák a kofein nebo přemíru sladkostí. A na vině může být i kosmetika.

Máš nějaký svůj fígl na žluté skvrny od potu? Prozraď nám ho v diskuzi pod článkem!

Související články