Všechno, co potřebuješ vědět o řasence. A rady od vizážistky!

Shutterstock
|
09. 02. 2024
|
Když chceme být jako mrkací panenky, musíme na to chytře. Nemůžeme jako velká voda jen tak vletět do drogerie, čapnout to nejlevější a čekat zázraky. Naopak!

Ženský svůdný pohled je tak trochu kumšt. Snoubí se v něm charisma, osobitost, drobné pikle a perfektní řasenka. Takže žádné čáry, i když ty přece jen malinko taky, ale hlavně znalost sebe samé a dobrý výběr kosmetiky. To je kombo, se kterým můžeš mužská kolena podlamovat doslova mrknutím oka.

Ony niterní záležitosti si musíš vychytat sama. Ty jsou čistě na tobě. Ale s řasenkou? Tak s tou ti pomůžeme my. S vizážistkou Terezou Hezinovou tě vyzbrojíme absolutně vším, co o řasence potřebuješ vědět. Rovnou tak můžeš dát sbohem všem těm věčným špatným výběrům, nevyhovujícím kartáčkům a celkovému tápání v řasenkovém světě.

Druhy řasenek

Ze všeho nejdřív si musíme udělat jasno v tom, jaké druhy řasenek to vůbec máme. Na trhu jich je totiž obrovská spousta, řasenkové regály jsou každý pes jiná ves a orientace v tom, co vlastně hledáme, se tak pochopitelně často blíží nule.

„Za hlavní druhy řasenek určitě považuji řasenky voděodolné a hypoalergenní čili veganského složení. Dále je pak můžeme rozdělit na objemné, prodlužující, vyživující nebo ty, které vám vykouzlí efekt perfektně natočených řas. Je ale fakt, že v dnešní době jsou všechny tyto vlastnosti obsaženy i v jedné řasence. Setkáte se tak s řasenkou, která nabízí objem, prodloužení, zahuštění a ještě sytě černou barvu v jednom,“ říká na konto druhů Tereza Hezinová.

K tomu, jestli pak používat jinou řasenku v létě, jinou v zimě a jinou ve středu, pak dodává: „Já osobně používám celý rok stejnou řasenku. Plus v létě voděodolnou, ale jen výjimečně, protože voděodolné řasenky řasy více zatěžují svým složením. Následné odlíčení pak taky musí voděodolnému líčení odpovídat. Volíme tedy odlíčení na olejové bázi. Řasenky na léto nebo zimu tedy nerozlišuji. Pořád je tam důležitá ta péče a ta pravá řasenka pro každou z nás.“

Měj očekávání

Říká se, že očekávání jsou svým způsobem zlo a zklamání pak trestem, které za něj neseme. Inu, u řasenek je tomu přesně naopak. Než ladným krokem vyrazíš do obchodu s kosmetikou, měla bys dobře vědět, co od řasenky očekáváš. Jedině tak si ušetříš kus nervů i balík peněz.

Pokud totiž až na místě hodláš řešit, jestli si vlastně přeješ řasy prodloužit nebo spíš zhustit, sama sebe značně znervózníš a holčičí nákup si vůbec neužiješ. Budeš otrávená, výběr uspěcháš a spokojenost se nekoná.

„Opravdu hodně záleží na tom, co od řasenky čekáme, a je vhodné to předem vědět. Podle toho pak zvolíme příslušný kartáček, a tím pádem i tu pravou řasenku přímo pro nás. Například pro svůdné kočičí objemné řasy volíme hustší kartáček s obloukovým tvarem. Naopak pro řasy prodloužené a hustš, kartáček ke konci zúžený a gumový,“ potvrzuje vizážistka.

shutterstock_357502742.jpg

Řasenka toho dovede spoustu. Musíš si ale ujasnit, co od ní očekáváš.
Shutterstock
Řasenka dokáže oči nádherně zvýraznit. Jen si dobře vybrat!

Na zásoby zapomeň

Když už natrefíme na řasenku, která nám báječně vyhovuje, pochopitelně máme tendence tak trošku si ji nasyslit do rezervy. Koupíme tak rovnou čtyři najednou. Nebo se pro změnu zase nejsme schopné rozloučit s tou, která už dosloužila.

To je ale bohužel to nejhorší, co můžeme udělat. Když budeme řasenky hromadit jakýmkoli způsobem, jsme zase u vyhozených peněz a nekvalitní služby, kterou pak taková řasenka odvede.

Zkušená kosmetička před těmihle našimi častými prohřešky varuje: „Každá řasenka má svou trvanlivost a není dobré toto podceňovat. I když se na první pohled může zdát, že je pořád stejná, složení každé řasenky má své kouzelné ingredience, které po uplynutí doby trvanlivosti mohou očím začít škodit. Takže všechny tyto stoleté poklady hezky hoďte do koše a hýčkejte své řasy a oči.

Stejně tak se určitě nevyplatí kupovat si řasenky do zásoby. Jednu maximálně na záchranu, když ta první dojde. Jinak ale ne. Když si totiž řasenku do zásoby koupíte, trvá vám nějakou dobu, než tu první spotřebujete. Snadno se pak může stát, že ona druhá řasenka ztratí kouzlo své náplně, nebo dokonce zcela vyschne,“ doplňuje.

Mýty o vyschlé řasence

Všechny to známe. Nějaké povědomí o tom, že nám řasenka dochází, už nějakou dobu máme. Nákup ale pořád odkládáme, ještě tamto musíme zařídit, tohle pošéfovat a řasenku ne a ne dokoupit. Lekci dostaneme ve chvíli, kdy ji fakt nutně potřebujeme použít, ale milá kosmetická pomůcka je už skutečně suchá jako cesta.

Co teď? Začít zmateně pobíhat po bytě? Modlit se? Nalít do řasenky alkohol? Nebo vyzkoušet dalších 15 mýtů, které o rozchození vyschlé řasenky kolují? I v tom má naše vizážistka jasno.

„Nejlepší je mít doma nějakou řasenku přesně pro tuto situaci nebo náhradní náplň. Ale to se nestává snad nikdy a řasenka vždy dojde ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Můj osvědčený způsob je do řasenky kápnout kapičku až dvě vody a kartáčkem prošťouchat tak, aby se voda spojila se zbytkem náplně. Pak co nejrychleji koupit novou. Setkala jsem se i s radami typu nalít do vyschlé řasenky olej nebo alkohol. Pane bože, nikdy v životě. Takto si leda ublížíte.“

Kvalita nezaškodí

Ne vždycky platí, že čím vyšší cena, tím suprovější kvalita. U řasenek ale přece jen nějaké ukazatele jsou a není těžké odhadnout, že nám řasenka za pár kaček spíš neprospěje. S největší pravděpodobností s ní budou jen samé potíže, svůdný pohled se opět nekoná a o možných zdravotních rizicích ani nemluvě. Pokud to tedy jen trochu jde, rozmazli se kvalitní řasenkou.

„Jak říká moje maminka: ‚Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.‘ Myšleno tak, že si koupím levnou řasenku, bude se mi drolit pod oči, náplň taky nebude ok, řasy bude zbytečně zatěžovat a ‚kupodivu‘ rychle vyschne. Za krátký čas si takto koupím několik dalších řasenek, místo toho, abych si koupila jednu pořádnou a byla spokojená. Nejsem vůbec žádným zastáncem drahých věcí. Určitě neznamená, že drahé věci jsou ty nejlepší. Domnívám se, že tím nejlepším řešením je zlatý střed. Sama jsem již přes dva roky věrná řasenkám od jediné značky, kde je poměr cena a kvalita naprosto TOP a kde si každá žena vybere tu svou,“ posvěcuje Tereza.

Pozor na alergie

V dnešní době nejsou alergické reakce zrovna něčím dvakrát výjimečným. A přesně taková reakce se může objevit i po nanesení řasenky. Určitě proto sleduj, co se po aplikaci s kukadly děje. Jestli pak náhodou očka vypadají tak, jako bys absolvovala svářečský kurz bez brýlí, chraň tě ruka páně tuhle reakci ignorovat. Můžeš si zadělat na ošklivé problémy.

„Určitě celkově dost pomůže, když budeme vědět, že nějaké alergie máme, jde-li o dekorativní kosmetiku. Pak jasná volba padá při výběru rovnou na hypoalergenní řasenku. Nebo bychom si alespoň měly pohlídat složení,“ mapuje naše profesionálka a rovnou přidává i tip, jak takovou parádní alergickou reakci jako vyšitou poznat. 

„Oči začnou červenat, pálit, štípat. Můžou až řezat. Záleží na citlivosti. To je dost individuální. Určitě bych se ale snažila vypozorovat, jestli se toto děje jen po použití řasenky. Podotýkám, že takovou reakci může způsobit jak nová řasenka jiné značky, tak i řasenka, kterou používáme dlouhodobě.

Byť jde o můj zcela laický názor, já osobně bych si do očí kápla kapky pro zklidnění reakce a snažila se co nejšetrněji řasenku smýt. Nejlépe čistou vodou. Při přetrvávajících potížích bych pak rozhodně vyhledala lékaře,“ uzavírá povídání vizážistka tím, jak v případě takové alergické reakce postupovat.

A jak jsi na tom s řasenkou ty? Máš svou oblíbenou, která umí vykouzlit ten nejsvůdnější pohled?

Autorka článku: Bára Klímová

Použité zdroje:

  • evelio.cz/blog/jak-spravne-vybrat-rasenku-pro-sebe/
  • wikihow.com/Apply-Simple-Everyday-Makeup
  • vogue.com/article/best-clean-mascara
  • Prírodná kozmetika, Bellersen Quirini, 2017
  • Obrazový průvodce Make-up líčení a péče, Sally Norton, 2001
Související články