Spořte dětem peníze, budou to mít jednou snazší

lovelyday12 / Shutterstock
Komerční článek
|
12. 10. 2022
|
Bydlení je dnes velice drahé a není zrovna jednoduché něco pěkného najít. Dopřejte svým dětem jednodušší start do samostatného života. Uvidíte, že to v rané dospělosti ocení.

Začít spořit dítěti můžete okamžitě. V ideálním případě je dobré ukládat korunku ke korunce už malým miminkům. Za ta léta, než z dítěte vyroste dospělák, našetříte slušný obnos. Základem je najít finanční produkt, který vám bude sedět. Jaký typ spoření se stane tím nejlepším zrovna pro vás, záleží na délce ukládání peněz, výši úročení nebo třeba době, po kterou se k úsporám nedostanete.

Spoření v rámci běžného účtu

Máte-li už větší dítě, určitě se podívejte na mBank, která nabízí produkt mSpoření. Jedná se o funkci běžného účtu, která umožňuje odkládat stranou drobné částky při každé platbě a nabízí 5% úrok. Dítě si navíc může samo určit, jak vysoké částky si bude odkládat stranou, a tím se učí přebírat zodpovědnost a hospodařit s penězi. Spoření se dá spárovat se studentským běžným účtem.

Šikovný je i termínovaný vklad nebo spořicí účet

Další možností je založení termínovaného vkladu nebo separátního spořicího účtu. Termínovaný vklad nabízí vyšší úrok než spořicí účet, nicméně peníze na něj musíte odložit na předem sjednanou dobu a nemůžete je vybrat, kdykoli chcete. Spořicí účet s nižším úrokem vám naproti tomu dává větší volnost ohledně nakládání s uloženými financemi.

Stavební spoření založte dítěti klidně už od plenek

Máte-li miminko nebo malé dítě, pak se vám vyplatí založit mu stavební spoření. Doba uložení peněz ale musí být minimálně 6 let. Během těchto let byste peníze neměli vybrat. V opačném případě totiž přijdete o státní příspěvek. Právě ten je jedním z hlavních benefitů stavebního spoření a činí maximálně 2 000 Kč za rok. Našetřené peníze poslouží potomkovi nejenom při zařizování bydlení, ale může si díky němu vzít i úvěr na bydlení za výhodnějších podmínek.

Spořte prostřednictvím investičního portfolia

Formou spoření potomkovi může být i založení investičního portfolia. Pokud nerozumíte investicím natolik, abyste investovali sami, stačí se obrátit na prostředníka, kterým může být banka nebo jiná instituce, která bude portfolio spravovat za vás. Zhodnocení vložených prostředků může být mnohonásobně vyšší než v případě spoření, ale také tu hrozí vyšší riziko, že peníze proděláte. Záleží tedy na vás, zda dáte přednost riskantnějšímu světu investic, nebo klidnějším vodám spoření.

Související články