10 věcí, které musíte prožít na Maledivách

CK Go 2
Komerční článek
|
03. 03. 2020
|
Souostroví Maledivy - to je úchvatná exotika se vším všudy. Jezdí sem odpočívat top modelky z celého světa i hvězdy filmového plátna. Jak by ne? Jsou tu pláže s nádherným bílým pískem, bohatý a okouzlující podmořský svět plný roztodivných ryb, záruka skvělého počasí a perfektní servis v hotelových resortech. Maledivy - to je prostě synonymum pro dovolenou snů...

Jsou tu pláže s nádherným bílým pískem, bohatý a okouzlující podmořský svět plný roztodivných ryb, záruka skvělého počasí a perfektní servis v hotelových resortech. Maledivy - to je prostě synonymum pro dovolenou snů...

Co můžete podniknout na Maledivách, teda kromě koupání v úchvatném moři a lenivého polehávání na pláži? Zkuste třeba těchto deset věcí:

 

1. Sedněte na hydroplán a zaleťte si na výlet do hlavního města Malé. Udělat si selfie můžete u zářivě zlaté kupole Velké páteční mešity. Zlatavý třpyt kopule a váš úsměv: všechny kamarádky na instagramu vám tuhle fotku budou závidět. Mešita je poměrně nová (postavena byla roku 1984), kromě kupole je celá z bílého mramoru a hned vedle ní stojí ještě minaret ve tvaru kosmické lodi. Turisté mohou navštívit mešitu pouze v době, kdy se tam nekonají modlitby, zpravidla od devíti do čtrnácti hodin. Mešita může pojmout až 5 000 věřících.

2. V Malé si zajděte i na zeleninové tržiště, kde jsou zastoupeny pro nás exotické druhy ovoce a zeleniny. Kokosové ořechy, banány, manga… ale jsou tu v nabídce třeba i betelové listy, jejichž žvýkání přivádí člověka do dobré nálady, vyvolává euforii a pocit příjemného tepla. Betelové listy upravují také látkovou výměnu v těle, které má komplikace kvůli nezdravé výživě. Ale pozor - betel návykový! Takže jenom jednou ochutnat.

3. Ubytujte se v některém z hotelů, kde jednotlivé bungalovy pro hosty stojí na pilotech, pod nimi je moře a všechna obydlí tu mají skleněnou podlahu. Jen si to představte - stojíte ráno v koupelně, čistíte si zuby a pod vašima nohama plave skutečný mořský koník, malý rejnoček nebo dokonce si vás zvědavě prohlíží krásný, pestrobarevný perutýn. Tyto bungalovy na pilotech, přesněji vily, nesou příhodný název "Ocean Pearl". Musíte se sem dopravit loďkou, nacházejí se totiž v laguně, asi 700 metrů od břehu.

4. Na Maledivách narazíte také na nabídku exkurze, kterou jinde na světě nenajdete. K večeru vás člunem odvezou na nedalekou klidnou pláž, patřící k málo obydlenému nebo skoro úplně opuštěnému ostrovu, a na tomto tichém místě pak budete moci vlastnoručně krmit rejnoky a dokonce i velké manty! Jsou to nádherná mořská stvoření, krásní a mírumilovní tvorové, kteří se v průběhu krmení nechají občas i pohladit. Nejvíce rejnoků a mant je možné vidět na Manta Point a Manta Reef.

5. Obdivujte oceán plný hvězd! Ano – přesně tak – to není překlep! Na maledivském ostrově Vaadhu totiž můžete v noci přímo z pláže pozorovat plankton, který ve vodě svítí! Mořské řasy tímto způsobem velmi efektně vydávají energii a je to jedním slovem nádherné. Nic romantičtějšího si asi už nedokážete představit.

maledivy3.jpg

Dovolená na Maledivách? To je sen!
CK Go 2

 

6. Navštivte podlouhlý ostrůvek Ranveli, který je zajímavý tím, že se na něm nachází velký písečný ostrov. Na tomto přírodou vytvořeném úchvatném písečném molu se často fotí novomanželé, kteří sem přijíždějí strávit své líbánky. Všechny hotelové resorty rády vycházejí zamilovaným párům vstříc. Nabídnou jim třeba to, že je k večeru odvezou na opuštěný ostrůvek, že k dispozici budou mít obrovský piknikový koš s večeří a se šampaňským a také vlastního číšníka, který je bude celý večer obsluhovat a pak je loďkou přepraví zase zpět do hotelu. Romantika ve stylu Robinsona Crusoe...

7. Pokud vás omrzí šnorchlování či potápění, můžete si zakoupit i jízdenku na ponorku a obdivovat z jejích oken podmořský svět. Ponorkou vás kapitán zaveze i k vrakům starodávných korábů, které klesly ke dnu před mnoha stovkami let, jistě uvidíte spoustu neobvyklých ryb a rybek. Podmořská projížďka trvá obvykle něco málo přes hodinu a ponoříte se s ponorkou do hloubky cca 40 až 50 metrů.

8. Tématické večeře s typickými jídly z Malediv organizuje jednou týdně skoro každý hotel. Ochutnávání jídel, která jsou obvykle kombinací indické a arabské kuchyně, často doprovází "bodu beru" - čili představení hry na buben a rytmického tance současně. Je to velmi podmanivé: tanec obvykle začíná ležérním pohupováním, tempo určované bubnováním se postupně stále více a více zrychluje a vrcholí jakousi velkolepou rytmickou extází. Tato tradiční představení jsou jen mužskou záležitostí (ženy netančí ani nebubnují) a je to nesporně originální zážitek.

9. Zajeďte si na jižní atol Addu a ponořte se k vraku lodi  British Loyalty, která je pokrytá měkkými korály, mezi nimiž si často hledají svou skrýš velké želvy, kranasi a spousta druhů korálových rybek. Jde o ropný tanker, který v roce 1944 torpédovala německá ponorka. Sto čtyřicet metrů dlouhý vrak spočívá v hloubce 33 metrů, nicméně levobokem zasahuje do hloubky šestnácti metrů pod hladinu, takže ponořit se k němu je snadné i pro potápěče - začátečníky. Pokud chcete mít originální vzpomínku na tento jižní atol, zajděte si tu ještě do hotelu Equator Village a požádejte v recepci, aby vám vystavili oficiální certifikát o překročení rovníku. Dovolenou na Maledivách vám tak nebudou připomínat jen a pouze fotky na instagramu, ale i tento originální doklad o tom, že jste se při svém putování dostali až na jižní polokouli.

10. A co jako suvenýr? Přece něco typicky maledivského! Ostrov Ribudhoo na atolu Dhaalu je proslulý tím, že zde vznikají nádherné zlaté šperky. Podle jedné pověsti vyučil místní obyvatele  tomuto řemeslu šikovný dvorní zlatník, jehož před mnoha a mnoha staletími odsoudil k vyhnanství na Ribudhoo tehdejší maledivský sultán. Takže třeba náušnice z Ribudhoo by mohly být tou správnou volbou. 

Co vy na to? Pokud chcete o zájezdech na Maledivy vědět víc, určitě kontaktujte CK Go 2, kde vám vytvoří dovolenou ušitou pro vás přímo na míru.

autor článku: Jiří Houdek

 
Související články