Krevní tlak je v těle potřeba. Díky němu dochází k oběhu krve v tepnách a žilách. Problémy začínají tam, kde je tlak nízký (ten ale není životu nebezpečný) nebo vysoký. Určitě víš, že tlak se měří ve dvou hodnotách – ta první je hodnota tlaku, když se srdce stahuje, a ta druhá, když se srdce uvolňuje. Normální krevní tlak se pohybuje kolem hodnot 120/80, o vysokém tlaku mluvíme u hodnot 140/90.
Proč bychom neměli potíže s vysokým tlakem podceňovat?
Pokud s sebou v konkrétním případě vysoký tlak nepřináší skutečně nelibé pocity, které tě doženou k lékaři, pravděpodobně k jeho odhalení dojde až při náhodné kontrole, třeba právě u něj. V tom je právě nebezpečný a je to i důvod, proč se mu říká „tichý zabiják“. Včasné nasazení léčby a úprava životního stylu je přitom zásadně důležitá!
K příznakům vysokého tlaku patří například:
- bolest hlavy, hlavně v oblasti čela
- zvýšené pocení
- otoky končetin
- poruchy spánku
- únava
- tlak na hrudi
- pískání v uších
- závratě
- krvácení z nosu
- poruchy vidění
- častá nevolnost
- u mužů poruchy erekce
bigstock-unhappy-woman-sweating-sufferi-303269623.jpg
Důsledky vysokého tlaku můžou ohrožovat i život
Tělo si vysoký tlak nenechá jen tak líbit. Bojovat s ním sice bude, ale bude ho to dost vyčerpávat. Zvyšuje se tady riziko onemocnění ledvin (jejich selhání), srdce a očí (i ztráta zraku) a bohužel často vede i k mozkové mrtvici a kornatění tepen. Dál hrozí infarkt, poruchy paměti, demence, odumření končetiny a její amputace v důsledku ucpání tepny.
Vysoký tlak se často objevuje v kombinaci s obezitou a diabetem II. typu.
Jaké jsou příčiny vysokého tlaku aneb Kdo si o něj koleduje?
Vysoký tlak se dá sice „podědit“, ale hodně záleží i na naší životosprávě. Pokud do sebe tlačíš fastfood, jediný tvůj pohyb je chůze k ledničce a popelník ti neustále „přetéká“ nedopalky, máš k vysokému tlaku parádně nakročeno. K rizikový faktorům patří:
- věk a genetika – čím jsi starší, tím náchylnější budeš
- nevhodný jídelníček (málo zeleniny, moc soli a živočišných tuků a podobně)
- kouření a nadměrný příjem alkoholu
- sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity
- neustálý stres
- onemocnění ledvin
- spánková apnoe
- cukrovka
bigstock-charming-beautiful-young-asian-320087083.jpg
Co tedy dělat, aby ti vysoký tlak nehrozil?
Je jasné, že věk a genetiku neovlivníš. Zbylé faktory ale ano! Nejdůležitější je zdravá a vyvážená strava – hodně zeleniny, dostatek bílkovin, střídmé množství tuků a sacharidů, nepřehánět to se sladkostmi ani s ovocem (kvůli fruktóze). Zařaď pravidelný pohyb, a to aspoň 3x týdně na 45 minut. Skoncuj s kouřením a alkohol si dopřej jen výjimečně. Razantně to sníží riziko vysokého tlaku a všech dopadů na tvoje tělo.
Když už vysoký tlak budeš mít a nebude stačit úprava životního stylu, bude muset lékař zvolit vyhovující léky, které pak budeš muset pravidelně brát.