(Bez)cenné mince a medaile. Nové triky starých šmejdů

Mince od šmejdů nemají žádnou valnou hodnotu.
07. 03. 2018
|
„Milánku, tady píšou, že investice do zlata se vyplatí. Co takhle koupit Davídkovi nějakou minci z té reklamy, která nedávno běžela v televizi?“ Tak začíná obvyklý dialog, na jehož počátku jsou dobré úmysly a snaha zajistit vnouče do budoucna.

Bohužel v drtivém procentě případů zbyde rodičům či prarodičům prázdná peněženka a oči pro pláč. Senioři jsou ke „šmejdům“, jak se nepoctivým prodejcům předraženého zboží na předváděčkách přezdívá, obezřetní. Jejich ostražitost ovšem upadá ve chvíli, kdy chtějí investovat do „zlatých“ mincí nebo pamětních medailí, které údajně nabývají na hodnotě.

Není mince jako mince

Investice do zlata nebo jiných drahých kovů je samozřejmě zajímavým způsobem, jak zhodnotit volné finance. Vždy je ovšem potřeba si o dané problematice zjistit maximum informací a nakupovat zboží pouze u známých a prověřených prodejců s platnými certifikáty. Navíc cena sběratelských kousků rozhodně není nejnižší a nepohybuje se v řádech deseti či sto korun.

A toho využívají novodobí šmejdi, kteří kusy bezcenného kovu maskují za zlaté mince (ražby), prostřednictvím kterých vydělávají na slepé důvěře a neznalosti ostatních. Možná ses s reklamou na pamětní medaile nebo exkluzivní sbírkou „zlatých mincí“ či bankovek setkala i ty. Většinou jejich nabídka začíná vcelku nevinně a může vypadat třeba následovně:

Vážený pane, vážená paní, vybraným občanům nyní nabízíme příležitost získat „Pamětní minci Pyramidy v Gíze“ za zvýhodněnou cenu. Výherní kupón obdrželo jen několik osob. Setřete, porovnejte symboly a vyhrajte! Odhalte Vaši cenu po slevě. Exkluzivní „Ražba s tisícikorunovou bankovkou“, zušlechtěná ryzím zlatem, má hodnotu 1329 Kč. S výherním kuponem tento žádaný sběratelský kousek získáte za 799, 599, 399 nebo dokonce za báječnou cenu pouhých 199 Kč!“

Pokud na nabídku odpovíš, ba co hůř, sama si „mincovní šmejdy“ maskované za firmu Národní pokladnice nebo Český mincovní obchod (plus další obměny a alternativy) vyhledáš a odešleš objednávku na – byť jen jednu jedinou minci či medaili, problém je na světě. Málokdo by totiž v popisku produktu nebo na vnitřní straně obálky, v níž ti dorazí výherní kupón či první mince s poštovní poukázkou, hledal následující sdělení:

„ANO, chci začít sbírat pamětní mince Sedm divů světa. Objednávám si první pamětní minci Pyramidy v Gíze za zvýhodněnou cenu. Peníze nezasílám předem, pamětní mince bude hrazena při odběru dobírkou poštovnímu doručovateli. Pokud si pamětní minci Pyramidy v Gíze ponechám, objednám si tak další pamětní mince z kolekce Sedm divů světa. Ty budu dostávat přibližně jednou měsíčně, každou za cenu 1 799 Kč (+ 89 Kč poštovné a balné).“ Zkrátka je to jasné jak facka.

Obecný kov, který ti nevezmou ani ve sběrně

Možná tě zajímá, co se za onou pamětní zlatou či stříbrnou mincí ve skutečnosti skrývá a zda má nějakou hodnotu. Mince jsou podle nepoctivých prodejců „pečlivě zušlechtěny“, což ale ve finále neznamená nic jiného, než zlacení tzv. galvanizací, která nemá se skutečným zlatem v podstatě nic společného. Nošením či obyčejným skladováním se navíc svrchní vrstvička zlata rychle ošoupe, a mince se tak rázem stává zcela bezvýznamným kovem, který ti bohužel nevezmou ani ve sběrně.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. pamětní medaile. Pokud bys je chtěla zařadit do sbírky pro dceru, syna, vnuka nebo vnučku, ani v budoucnosti ti příliš nepoděkují. Sbírají se totiž pouze mince, nikoli medaile, za něž svoje bezcenné emise mincovní šmejdi maskují.

Další past od šmejdů, kteří si vždycky najdou cestu k nepoctivému výdělku.
Nedej se zmást. Ale hlavně varuj důvěřivější starší osoby ve svém okolí.

Jak se bránit?

Naletěla jsi ty sama nebo tví rodiče či prarodiče? Možností, jak se proti nechtěnému sběratelství a bezcenným šuntům bránit je několik. Musíš však jednat rychle. Pokud bys další balíčky ignorovala nebo je vůbec nepřebírala, vystavuješ se riziku exekuce. V rámci první objednávky ses totiž stala sběratelem. A u vybraného sběratelského servisu může jít o třicet, čtyřicet i padesát bezcenných mincí nebo medailí.

Pokud jsi učinila objednávku online nebo přes telefon, máš podle nového občanského zákoníku pouze 14 dnů na odstoupení od uzavřené smlouvy. Tato lhůta počíná běžet dnem přijetí první objednávky. Během této lhůty je potřeba poslat doporučené vyjádření s dodejkou, že o zařazení do sběratelského servisu nemáš zájem a tímto odstupuješ od uzavřené smlouvy.

Bude-li firma mapy, bankovky, medaile či mince nadále posílat, půjde o neobjednané plnění a ty jako spotřebitel nemusíš nic na své náklady zasílat zpět. Neobjednané zboží (ve chvíli, kdy budeš mít v rukou důkaz o tom, že jsi smlouvu vypověděla a firma tvůj dopis převzala) si můžeš jako poctivý držitel ponechat, aniž bys měla povinnost platit kupní cenu.

Podle vyjádření Lukáše Zeleného ze společnosti dTest se nemusíš bát ani případné hrozby inkasního vymáhání: „Dojde-li k situaci, kdy by se společnost rozhodla po spotřebiteli údajně dlužnou částku vymáhat pomocí inkasní agentury, je třeba vědět, že na něco takového nemusí spotřebitel vůbec reagovat. Aby byla pohledávka vymahatelná, musel by její existenci nejprve potvrdit soud v řízení o podané žalobě.

Máš zkušenost s bezcennými pamětními medailemi nebo mincemi, jejichž hodnota je prakticky nulová? Dej nám vědět do komentářů a varuj ostatní.

Související články